خبر فوری

تنش در خیابانهای کی یف

تنش در خیابانهای کی یف
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

هزاران معترضی که یکشنبه شب را در خیابانهای سرد کی یف به صبح رسانده بودند، خیابانها را ترک نکرده اند.

اولین روز کاری هفته در اوکراین در حالی آغاز شده که معترضان خیابانهای منتهی به ساختمانهای دولتی از جمله محل برگزاری جلسات کابینه را مسدود کرده اند.

بر خلاف هفته گذشته که نیروهای پلیس ضدشورش با خشونت معترضان را متفرق کردند، تجمع آنها در دو روز تعطیلی آخر هفته بدون دخالت پلیس به آرامی برگزار شد.

یکی از معترضان می گوید: «همین حالا بهترین وقت است. اروپا شانسی را در اختیار ما گذاشته است که باید از آن استفاده کنیم. الان بهترین زمان برای امضای این توافقنامه است. چرا که اگر همین حالا از آن استفاده نکنیم، شک دارم که در آینده این شانس را داشته باشیم.»

تجمع کننده دیگری می گوید: «در بیست سال گذشته هیچ کاری انجام نشده است و فکر نمی کنم که چیزی به سرعت تغییر کند. اما این توافقنامه فرصت دوباره ای است برای ایجاد تغییر.»

اعتراضها در اوکراین پس از آن آغاز شد که رئیس جمهوری این کشور به طور غیر منتظره ای امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا سرباز زد و آن را به تعویق انداخت.

تجمع معترضان تا حدود ظهر دوشنبه آرام بوده است اما به گزارش رسانه های اوکراین، نیروهای امنیتی از جمله پلیس ضد شورش در نقاط مختلف مرکز شهر مستقر شده اند.

پیش تر مقامهای وزارت کشور به معترضان هشدار داده بودند که دست از مسدود کردن خیابانها بردارند.

روز یکشنبه گروهی از معترضان به نشانه مخالفت با نزدیک شدن کشورشان به روسیه، مجسمه لنین، بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی را سرنگون کردند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.