خبر فوری

با حضور پلیس ضدشورش، تنش در خیابانهای کی یف بالا گرفت

با حضور پلیس ضدشورش، تنش در خیابانهای کی یف بالا گرفت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اولین روز کاری هفته در اوکراین در حالی آغاز شده است که معترضان، خیابانهای منتهی به ساختمانهای دولتی از جمله محل برگزاری جلسات کابینه را مسدود کرده اند و نیروهای پلیس ضدشورش در مرکز شهر مستقر شده اند.

بر خلاف هفته گذشته که نیروهای پلیس ضدشورش با خشونت معترضان را متفرق کردند، تجمع آنها در دو روز تعطیلی آخر هفته بدون دخالت پلیس به آرامی برگزار شد.

هزاران معترض یکشنبه شب را در خیابانهای سرد کی یف به صبح رساندند.

در روز دوشنبه رهبران احزاب سیاسی مخالف از جمله ویتالی کلیچکو، رهبر حزب پانچ به معترضان پیوستند.

مقامهای وزارت کشور روز پنجشنبه به معترضان پنج روز فرصت داده بودند که خیابانهای مسدود شده را باز کنند و دست از محاصره ساختمانهای دولتی بردارند.

اعتراضها در اوکراین پس از آن آغاز شد که رئیس جمهوری این کشور به طور غیر منتظره ای از امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا سرباز زد و امضای آن را به تعویق انداخت. در پی رفتار خشونت آمیز پلیس با تظاهرکنندگان، معترضان خواهان استعفای رئیس جمهوری و کناره گیری دولت شدند.

روز یکشنبه گروهی از معترضان به نشانه مخالفت با نزدیک شدن کشورشان به روسیه، مجسمه لنین، بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی را سرنگون کردند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.