وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

«وقتی تو را دیدم»

«وقتی تو را دیدم»
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

فیلم «وقتی تو را دیدم» برداشتی شاعرانه از جنبش چپگرای فدائین است که بدنبال اشغال اراضی فلسطینیان توسط اسرائیل در سال 1967 میلادی ایجاد شد.

این فیلم کمی پیش از “بهار عرب” و هنگامی ساخته شده که فیلمساز فلسطینی، آن ماری جاسم، فضای حاکم بر جهان عرب را متغیر یافت: “می دانیم که این جنبش (فدائین) روشن و پاک نماند و دستخوش فساد شد. آمیخته ای از رمانتیسیزم و انتقاد از خود است. در انتقاد از دستگاه رهبری فلسطینیان، چرا آنها مثل “طارق” نماندند؟ چرا پاک نماندند؟ “طارق” می خواهد به خانه برود. این داستانی فلسطینی است.”

فیلم «وقتی تو را دیدم» در فستیوال فیلم بروکسل، از میان سیزده فیلم دیگر برگزیده شده است. جاسم این فیلم را بدنبال کارآموزی با ژانگ ایمو، کارگردان چینی، کارگردانی کرده است.

جاسم در مورد دوره کار آموزیش می گوید: “پروژه هنری رولکس، طرحی عالی است که من توفیق همکاری با آن را داشتم. یکسال با کارگردان بلند پایه چینی، ژانگ ایمو و زیر نظارت او کار کردم.”

او می افزاید: “طی این تجربه، با شخصیتهای بزرگی از دنیای هنر آشنا شدم. موسیقی، تئاتر، اینها همه بهم مرتبطند. بویژه در سینما، با همه جنبه های هنر در پیوند هستید.”

آن ماری جاسم، می خواهد داستانهای بیشتری از فلسطینیان را به فیلم در بیاورد و طرحهایی هم در این مورد دارد. او می گوید: “سینما در دوردست و درباره زندگی های مهمتر از زندگی شما نیست. نمایانگر زندگی کسانی است که آنها هم مهم و گفتنی هستند. من در اردن زندگی می کنم و با آوارگان سوری در تماس هستم. وقایع بسیاری رخ می دهد و من هم می خواهم خودم را سرگرم نگهدارم.”

«وقتی تو را دیدم» طی دیماه در بلژیک و در بهمن ماه آینده در بریتانیا به نمایش گذاشته خواهد شد.