وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

بحران دستمزد در یونان

بحران دستمزد در یونان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بحران مالی یونان که ازحدود پنج سال پیش تاکنون ادامه دارد،باعث کاهش درآمد مردم و بیکاری صدها هزار یونانی و فقر آنها شده است.

تئودور آناستاسوپولوس، فارغ التحصیل رشته کتابداری است. او سه سال پیش فارغ التحصیل شده اما تنها کاری که توانسته پیدا کند، کاری در یک شرکت تحقیقات و نظرسنجی است. او می گوید:” دو سال بعد از فارغ التحصیلی من یک کار پاره وقت پیدا کردم با حقوق ماهانه 250 تا 300 یورو. من قادر به پرداخت اجاره خانه نیستم. به همین دلیل با مادر و خواهرم زندگی می کنم . درآمدی که ما داریم تنها کفاف غذا، مالیات و قبض های مان را می دهد.”

آخرین آمار ارائه شده از سوی وزارت کار یونان حکایت از آن دارد که حقوق بیست درصد از کارکنان بخش خصوصی در یونان ماهانه کمتر از پانصد یوروست و هشت درصد از کارکنان بخش خصوصی ماهانه پانصد تا ششصد یورو حقوق می گیرند.

دستمزد مابقی کارکنان بخش خصوصی در یونان عموما بین هزار تا دو هزار یوروست.

آنا هاتزیانیدو، معمار می گوید:” من سال گذشته تحصیلاتم را در رشته معماری به پایان رساندم و برای کار اقدام کردم. اما در نهایت موفق شدم یک کار موقت با حقوق 240 یورو در ماه به عنوان عکاس در یک کلاب پیدا کنم.”

این وضعیت افراد شاغل است، این در حالیست که بنا بر اعلام اداره آمار یونان در ماه سپتامبر نرخ بیکاری به 27.4 درصد رسید. این رقم در بین جوانان 51.9 درصد اعلام شده است.

خبرنگار یورونیوز می گوید:“بر اساس تحقیق موسسه فدراسیون عمومی کار، حتی این حقوق پایین هم با دشواری به دست کارکنان می رسد.بسیاری از شرکت ها حقوق کارکنانشان را با وقفه یک یا دو ماهه پرداخت می کنند.”