خبر فوری
This content is not available in your region

واکنش شدید دولت اسپانیا به همه پرسی گذاشته شدن استقلال منطقه کاتالونیا

نظرها
واکنش شدید دولت اسپانیا به همه پرسی گذاشته شدن استقلال منطقه کاتالونیا
اندازه متن Aa Aa

در حالی که بحران اقتصادی اسپانیا، باعث افزایش انگیزه استقلال طلبی مردم منطقه کاتالونیای این کشور شده، آرتور ماس، رییس این منطقه از برگزاری یک همه پرسی برای استقلال این منطقه، در ماه نوامبر سال آینده میلادی خبر داد.

بنابر این گزارش، ساکنان این منطقه قرار است به دو سوال پاسخ دهند، اول این که آیا می خواهند که منطقه کاتالونیا تبدیل به یک کشور شود؟ و دوم این که اگر پاسخشان مثبت است، آیا می خواهند که کاتالونیا یک کشور مستقل باشد؟

رییس این منطقه در این باره می گوید: “در طول این مدت نهادهای دولت اسپانیا و منطقه کاتالونیا، فرصت خواهند داشت تا در مورد چگونگی برگزاری این همه پرسی در یک چهارچوب قانونی مذاکره کنند.”

اما دولت اسپانیا بلافاصله به این اظهارات واکنش نشان داده و تاکید کرده که هیچ همه پرسی برگزار نخواهد شد.

آلبرتو رویس گالاردون، وزیر دادگستری اسپانیا با تاکید بر این که هیچ کار غیرقانونی در این کشور صورت نخواهد گرفت، گفت: “برگزاری این نوع همه پرسی بر خلاف قانون اساسی و بر خلاف نظام نامه خودمختاری منطقه کاتالونیا است. من یاد آوری می کنم که رییس منطقه کاتالونیا نماینده دولت در این منطقه است و می بایست به قانون احترام بگذارد.”

آخرین نظرسنجیها نشان می دهد که بیش از 48 درصد از مردم این منطقه موافق استقلال آن هستند اما هجده درصد از آنها سیستم مناطق خود مختار را ترجیح می دهند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.