خبر فوری

صف آرایی هواداران و مخالفان دولت در خیابان های کی یف

صف آرایی هواداران و مخالفان دولت در خیابان های کی یف
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در حالی که مخالفان دولت اوکراین در میدان استقلال کی یف تظاهرات می کنند، حامیان دولت نیز در نزدیکی آنها اتفاقا در «میدان اروپا» حضور یافته اند.

قرار است دو جناح مخالف، هر یک تظاهرات گسترده ای را در روز یکشنبه برگزار کنند.

بن بست سیاسی در اوکراین هنگامی آغاز شد که دولت این کشور از امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا خودداری کرد.

میکولا آزاروف، نخست وزیر اوکراین روز شنبه در مقابل حامیان دولت گفت: «ما باید پیش شرط های خاصی را بپذیریم. آیا می دانید آنها چه نوع شروطی هستند؟ برای مثال باید ازدواج همجنسگرایان را قانونی کنیم. باید قانونی در حمایت از حقوق برابر برای اقلیت های جنسی تصویب کنیم. آیا جامعه ما آماده چنین قانونی هست؟»

بیشتر تظاهرکنندگان میدان اروپا، با اتوبوس ها و قطارهایی که توسط دولت در اختیار آنها قرار گرفته از استان های جنوب و شرق اوکراین به پایتخت آمده اند.

یکی از این تظاهرکنندگان می گوید: «من ده دقیقه ای برای شرکت در این تظاهرات آماده شدم. از این بی عدالتی ها واقعا خسته شده ام. اکثر اوکراینی ها قبول دارند که پیشرفت های زیادی در این کشور داشته ایم و زندگی در اوکرین خیلی بد نیست.»

در دویست متری این مکان، در جناح مخالف، چشم امید کسانی که بجای روسیه خواهان گسترش روابط با اتحادیه اروپا هستند، به مقاومت میدان استقلال دوخته است. از حدود سه هفته پیش هزاران تن از آنها در این میدان سنگر گرفته اند.

یک دانشجو معترض اوکراینی می گوید: «فردا، احتمالا بیش از یک میلیون نفر از مخالفان دولت تظاهرات خواهند کرد. چون من یکشنبه گذشته هم اینجا بودم و واقعا تعداد مردم بسیار زیاد بود. هیچ جای خالی نبود و اصلا نمی شد راه رفت. خیلی خوب است.»

چند تن از سیاستمداران آمریکایی و اروپایی اعلام کرده اند که به منظور حمایت از معترضان، یکشنبه در کی یف خواهند بود و امیدوارند بین مخالفان و موافقان دولت درگیری رخ ندهد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.