خبر فوری

نلسون ماندلا در خانه ابدی خود آرام گرفت

نلسون ماندلا در خانه ابدی خود آرام گرفت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مراسم تدفین نلسون ماندلا، رییس جمهوری پیشین و فقید آفریقای جنوبی صبح یکشنبه در «کونو»، روستای دوران کودکی «مادیبا»برگزار شد تا «وداع» با قهرمان مبارزه با آپارتاید تکمیل شود.

پیش از مراسم خصوصی تدفین که با حضور جمعی محدود از افراد خانواده و میهمانان ویژه، بدور از حضوردوربینهای تلویزیونی برگزار شد، تنی چند از رهبران سیاسی آفریقا و دوستان و نزدیکان نلسون ماندلا، طی سخنانی به تمجید و ستایش از او پرداختند و با آرمانهای «پدر» معنوی خود تجدید پیمان کردند.

یکی از آنها ناندی، نوه ماندلا بود. او گفت: «دلمان برایتان تنگ خواهد شد، برای صدایتان مخصوصا آنموقع که از رفتار ما رضایت نداشتید. باید درسهایی را که بما دادید در زندگیمان اجرا کنیم تا بما احساس غرور داشته باشید. بعنوان شهروندان آفریقای جنوبی باید با استفاده از نمونه هایی که شما انجام دادید، کاری مثبت برای کشور انجام دهیم.»

پس از بخش شدن سرود ملی، آهنگهای مورد علاقه نلسون ماندلا و نقل خاطرات فراموش نشدنی از او، جاکوب زوما، رییس جمهوری فعلی این کشور پشت تریبون قرار گرفت.

او با اذعان به مشکلات حال حاضر آفریقای جنوبی به روح ماندلا قول داد در راه عملی شدن آرزوهای او بیش از پیش تلاش کند.

وی اضافه کرد: «از اینکه زندگیتان را فدای ساخته شدن یک آفریقای جنوبی آزاد و دمکراتیک کردید، صمیمانه از شما سپاسگزاریم. کشوری که همه بتوانند در برابری و کرامت کامل با هم زندگی کنند. چیزی که امروز می توانید از آن مطمئن باشید این است که آفریقای جنوبی راه ترقی را ادامه خواهد داد.»

و از آن مهمتر، برقراری عدالت و صلح در دنیایی عاری از تبعیض، رویایی که حتی با مرگ نلسون ماندلا هم زنده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.