خبر فوری
This content is not available in your region

جناح چپ شیلی با 'میشل باچِله' قدرت را در دست گرفت

نظرها
جناح چپ شیلی با 'میشل باچِله' قدرت را در دست گرفت
اندازه متن Aa Aa

«میشل باچِله»، نامزد جناح چپگرای شیلی با کسب حدود ۶۲ درصد آراء برنده دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور در روز یکشنبه، ۱۵ ماه دسامبر شد.

خانم باچِله ۶۲ ساله اولین رئیس جمهوری زن در شیلی از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ میلادی بود و اکنون برای دومین بار به کرسی ریاست جمهوری تکیه می زند.

وی پیروزی خود را از آن مردم دانست و گفت:« پیروزی در این دور یک پیروزی شخصی نیست، رویایی جمعی است که پیروز می شود،این صدای شماست که پیروز می شود؛ صدایی که در ماههای اخیر از سراسر شیلی می شنیدیم، صدای شهروندانی که سالها با راهپیمایی در خیابانها خواسته های خود را با شجاعت بیان کردند و بلندپروازی و راه را پیش پای کشور ما نهادند.»

اصلی ترین رقیب وی، همبازی دوران کودکی اش، «اِوِلین ماتئی» بود که توانست ۳۸ درصد آراء را آز آن خود کند.

خانم ماتئی با قبول شکست خود گفت می خواهد به خانم باچِله تلفن بزند و پیروزیش را تبریک بگوید و برای رئیس جمهوری جدید شیلی آرزوی موفقیت کند.

وی نیز به نوبه خود اولین نامزد زن راستگرایان شیلی برای احراز پست ریاست جمهوری بود.

میشل باچِله، وعده اصلاحات آموزشی، اقتصادی و سیاسی، و کم کردن فاصله درآمدهای شیلیایی ها را داده است.

میشل باچِله در دور اول انتخابات ۴۶ درصد آراء را از آن خود کرده اما نتوانسته بود ۵۰ درصد آرای لازم برای پیروزی قطعی را بدست آورد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.