خبر فوری

دومای روسیه قانون عفو عمومی را تصویب کرد

دومای روسیه قانون عفو عمومی را تصویب کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه، دومای روسیه اصلاحات نهایی در لایحه عفو عمومی این کشور را تصویب کرد و به این ترتیب حدود ۲۵ هزار نفر از جمعیت ۷۰۰ هزار نفری زندانیان این کشور از جمله اعضای زندانی گروه پوسی رایوت و اعضای بازداشتی گروه صلح سبز آزاد خواهند شد.

این عفو همچنین شامل افراد زیر سن قانونی و معلولان، زنان باردار و زنان دارای فرزند می شود.

منتقدان دولت روسیه از اینکه زندانیان سیاسی چندانی مشمول این عفو نشده اند، معترضند و آن را نمونه ای از تلاشهای کرملین برای کاهش انتقادات نسبت به این کشور در آستانه برگزاری المپیک زمستانی در سوچی می دانند.

همچنین گفته می شود اگرچه این عفو شامل اعضای گروه پوسی رایوت شده است اما به دلیل ساختار دیوان سالاری بسیار پر پیچیده در روسیه، این افراد احتمالا مجبورند چهار ماه آینده را همچنان در زندان به سر برند.

این عفو شامل میخائیل خودورکوفسکی میلیاردر معروف روس و رئیس سابق یکی از بزرگترین شرکت های نفتی این کشور و یا آلکسی ناوالنی که یکی از رهبران مخالفان در روسیه است، نخواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.