خبر فوری

واکنش سازمان ملل و غرب به افزایش خشونتها در سودان جنوبی

واکنش سازمان ملل و غرب به افزایش خشونتها در سودان جنوبی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

افزایش خشونت و ناآرامی در سودان جنوبی پس از حمله به یک دفتر سازمان ملل متحد و کشته شدن دست کم دو تن از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل، واکنش این نهاد و کشورهای غربی را در پی داشته است.

طرفداران سالوا کی یر، رییس جمهوری این کشور و ریک ماشار، معاون برکنار شده وی با یکدیگر درگیر هستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد و ایالات متحده آمریکا، رییس جمهوری سودان جنوبی و معاون برکنار شده وی را به گفتگو و مذاکره فراخواندند.

فرانسه نیز از حادتر شدن بحران و وقوع جنگ داخلی در این کشور ابراز نگرانی می کند.

ژرار آرنو، نماینده فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد می گوید: “این اساسا یک بحران سیاسی است. ما یک بحران سیاسی در درون حزب جنبش آزادی بخش خلق داریم و همانطوری که گفتم ما با یک بحران سیاسی و یک انبار باروت که همان درگیریهای قومی است مواجه هستیم. اگر بحران سیاسی موجود را با برقراری مذاکره و گفتگو حل نکنیم این بحران به یک جنگ داخلی تبدیل خواهد شد.”

درگیریهای قومی در سودان جنوبی پس از برکناری ریک ماشار، معاون رییس جمهوری به اتهام تلاش برای کودتا شدت گرفت. سازمان ملل متحد از وجود درگیری در چهارده نقطه کشور خبر می دهد.

سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱ میلادی از سودان جدا شد و به استقلال رسید. این کشور با وجود مالکیت بر منابع غنی نفتی یکی از فقیرترین کشورهای دنیاست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.