خبر فوری

واکنش نخست وزیر تایلند به تظاهرات وسیع مخالفان

واکنش نخست وزیر تایلند به تظاهرات وسیع مخالفان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بیش از یکصد و پنجاه هزار نفر از مخالفان دولت تایلند روز یکشنبه در اعتراض به تصمیمات و سیاستهای یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر به خیابانهای بانکوک آمدند و دست به تظاهرات وسیعی زدند.

مخالفان دولت خانم شیناواترا خواهان کناره گیری وی از قدرت هستند آنها اعتقاد دارند نخست وزیر تایلند تحت نفوذ برادرش، تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق عمل می کند. وی در جریان یک کودتا در سال ۲۰۰۶ میلادی از قدرت کنار رفت.

یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر تایلند می گوید: “اگر دولت را قبول ندارید باید سیستم را قبول داشته باشید. اگر قدرت بدست افرادی بیافتد که مطیع هیچ قاعده ای نیستند نتیجه آن هرج و مرج و مشکلات برای مردم خواهد بود.”

پیش از این حزب دموکرات تایلند، حزب اپوزیسیون، روز شنبه اعلام کرده بود انتخابات زودهنگام را تحریم خواهد کرد. سوت هپ توئک سوبان، رهبر مخالفان دولت تایلند نیز حضوری پر رنگ در تظاهرات روز یکشنبه داشت.

نمایندگان مخالف دولت در پارلمان تایلند دو هفته پیش بصورت گروهی استعفا دادند. بدنبال این رویداد، در تاریخ هجدهم آذر ماه خانم شیناواترا پارلمان تایلند را منحل کرده و ۱۳ بهمن را تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور اعلام کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.