خبر فوری

رقابت های قومی، دلیل درگیری های سودان جنوبی

رقابت های قومی، دلیل درگیری های سودان جنوبی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گزارش تحلیلی

هنگامی که سودان جنوبی در ژوئیه سال ۲۰۱۱ استقلال خود از سودان را جشن گرفت، امید های زیادی برای صلح و رونق اقتصادی در این کشور وجود داشت.

دهه ها جنگهای قبیله ای پایان یافت و این کشور نوپا دوران تازه ای را آغاز کرد، اما خیلی زود رقابت های قدیمی بطور خشونت باری ظاهر گردید.

تقریبا تمام درآمد دولتی سودان جنوبی بوسیله تولید روزانه ۲۴۵ هزار بشکه ای نفت این کشور تامین می گردد، درآمدی که بخش عمده آن صرف خرید مواد غذایی و دیگر مایحتاج ضروری می شود.

سالوا کییر، رئیس جمهوری سودان جنوبی که از قوم دینکا است، معاون سابق خود یعنی ریِک ماجار را که از قوم نوئر است، متهم کرده که قصد کودتا علیه وی داشته است. این دو نفر مدت ها رقیب سیاسی یکدیگر بوده اند. ماچار اتهام کودتا را رد اما اعلام کرد که از آن زمان رهبری نیروهایی را در جنگ علیه دولت بر عهده دارد.

حال پس از دهه ها درگیری، سودان جنوبی همچنان با خشونت روبرو است. در این کشور، تنش بین گروه های قومی رقیب تاریخی دراز دارد، تنش هایی که رهبران سیاسی نیز به آن دامن می زنند تا به قدرت برسند یا آن را حفظ کنند.

بحران جدید بر مشکلات سودان جنوبی یعنی جدیدترین کشور جهان می افزاید، مشکلاتی که برای حل آنها کار چندانی انجام نشده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.