خبر فوری

انگیزه عاملان و آمران قتل محمد شطح چیست؟

انگیزه عاملان و آمران قتل محمد شطح چیست؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انفجار روز جمعه که جان پنج تن از جمله محمد شطح، وزیر پیشین دارایی لبنان، را گرفت با علی الطقش، خبرنگار یورونیوز در بیروت گفت و گو کردیم.

علی در پس این حمله چه پیامی نهفته است؟

علی الطقش: پیام های مختلفی در پس این حمله نهفته است؛ نخست محل این حمله که در مرکز شهر بیروت است. همانطور که می بیند انفجار درست در پشت سر من اتفاق افتاده و تخریب زیادی هم به همراه داشته است. پس نخستین پیامش حمله به قلب نمادین کشور است.

از سوی دیگر اگر نگاهی به وضعیت سیاسی لبنان بیاندازیم خواهیم دید که ساختار سیاسی کشور کاملا فلج شده است. انتخابات در راه است، اما مذاکرات بین فراکسیون های مختلف به کندی پیش می رود، در حالی که هنوز دولتی بر سر کار نیست و تنها یک دولت موقت وجود دارد. در این میان، همین نظام به هم ریخته باید در مورد این حمله تحقیق کند.

آیا قتل محمد شطح پاسخی به انفجار در برابر سفارت ایران در بیروت است؟

علی الطقش: آنچه به قطع می توان گفت این است که این روزها همه پیام های سیاسی و امنیتی از لبنان می گذرد. این حمله نیز ادامه حملاتی است که طی ماه های اخیر در این کشور رخ داده و به نوعی لبنان را به صندوق پست اینگونه پیام ها تبدیل کرده است.

پرسش آخر، آیا این حمله می تواند ربطی هم به پرونده قتل رفیق حریری داشته باشد؟

علی الطقش: نکته قابل توجه در این مورد این است که امروز سعد حریری، پسر نخست وزیر فقد و رهبر کنونی حزب مستقبل، گفته که آمران حمله امروز هم آنهایی هستند که پدر او را به قتل رساندند. این اظهارات که تلویحا انگشت اتهام به سوی حزب الله گرفتن است، یک ساعت و نیم پس از انفجار منتشر شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.