خبر فوری
This content is not available in your region

اعلام بی طرفی ارتش ترکیه در برابر رسوایی دولت

نظرها
اعلام بی طرفی ارتش ترکیه در برابر رسوایی دولت
اندازه متن Aa Aa

ارتش ترکیه، روز جمعه با انتشار بیانیه ای در برابر رسوایی مالی دولت و تنش های سیاسی متعاقب آن اعلام بی طرفی کرد.

ارتش در واکنش به مطرح کردن احتمال توطئه کودتا از سوی یکی از مشاوران رجب طیب اردوغان این بیانیه را صادر کرده است.

دیوان عالی قضایی ترکیه نیز با صدور حکمی تلاش دولت را برای مجبور کردن پلیس به افشای نتیجه تحقیقاتش در برابر دستگاه های مافوق، متوقف کرد.

منتقدان دولت اسلامگرای ترکیه می گویند که نخست وزیر با فشار به پلیس می خواهد که عواقب رسوایی فساد مالی را مدیریت و خنثی کند.

پلیس ترکیه 10 روز پیش تر، برابر با هفدهم دسامبر ده ها تن از جمله پسران وزیر کشور و دو عضو دیگر کابینه را بازداشت کرد. در پی استعفای سه وزیری که فرزندانشان برای تحقیق بازداشت شده اند، نخست وزیر ترکیه مجبور به ترمیم کابینه شد. بعد از ظهر روز چهارشنبه کابینه جدید با 10 وزیر جایگزین شده معرفی شد.

آقای اردوغان در واکنش به بالا گرفتن اعتراض شهروندان می گوید: «اگر ملت ما بگوید که ما باید برویم، ما می رویم. هیچ تردیدی نخواهیم کرد زیرا که ما به این جایگاه احترام می گذاریم ولی وقتی مردم به ما می گویند که بمانید، ما به کسی که می گوید بروید!، گوش نمی کنیم.»

رسوایی اخیر واکنش های بسیاری را در جامعه ترکیه برانگیخته است. پنجشنبه شب، جمعی از شهروندان در اقدامی خودجوش در شهر استانبول تجمع کرده و با اشاره به اعتراض های پارک گزی، شعار سر دادند «همه جا میدان تقسیم» است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.