وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

اعتراض به فساد و تقلب مالیاتی در بوداپست

اعتراض به فساد و تقلب مالیاتی در بوداپست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گزارش های یک تحلیلگر مالیاتی سابق مجارستان در ماه نوامبر درباره تخلفات دولت در برخورد با موضوع تقلب های مالیاتی، باعث اعتراض های وسیع مردمی در بوداپست شده است.

آندرش هوروت پس از آنکه نمایندگانی از حزب حاکم به گزارش ها و هشدارهای او توجه نکردند، این اطلاعات را در اختیار رسانه ها گذاشت.

مقامات دولتی مجارستان ضمن رد این اتهامات، پرونده ای قضایی علیه او تشکیل داده اند.

آقای هوروت می گوید: «به نظر می رسد در مجارستان کسی که فساد را کشف می کند و آن را نشان می دهد باید بترسد نه کسانی که مرتکب فساد و تقلب مالیاتی شده اند.»


به گفته آقای هوروت، مسئولان دولتی، مانع از تحقیق درباره مالیات دهندگان بزرگی مانند شبکه های زنجیره ای مواد غذایی می شوند. او مدعی است که این شرکتها بیشترین نفع را از تقلب در مالیات می برند و سودی معادل ۳ تا ۴ میلیارد یورو در سال بدست می آورند.

روز شنبه در بوداپست، هزاران نفر از مردم در اعتراض به عملکرد گمرک و نهادهای مالیاتی این کشور به خیابانها آمدند و خواستار پاسخگویی دولت شدند.

یکی از معترضان می گوید: «باید درباره تقلب مالیاتی تحقیق شود و عاملان این تخلفات شناسایی شوند. آنها باید این پول ها را بازگردانند.»

به گفته معترضان آقای هوروت به نماد مبارزه با فساد مالی در مجارستان تبدیل شده و قدم در مسیری گذاشته است که پیش از این ادوارد اسنودن آغازگر آن بوده است.

خبرنگار یورونیوز در بوداپست می گوید: بنا بر داده های رسمی، میزان تقلب مالیاتی در مجارستان بیش از یک میلیارد یورو در سال است. این پدیده مختص مجارستان نیست و به همین دلیل است که آندرش هوروت از کمیسیون اروپا تقاضا کرده که برای حل این مشکل کمک کند.