وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

چشم اندازی مبهم برای مردم لتونی در پیوستن به منطقه یورو

چشم اندازی مبهم برای مردم لتونی در پیوستن به منطقه یورو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در آستانه سال نو میلادی و ساعاتی قبل از ورود جمهوری لتونی به منطقه پولی یورو، پول نقد به صورت اسکناس و سکه یورو به بانک ها و مراکز تجاری این کشور منتقل می شود. با این حال مردم لتونی برخوردی بی تفاوت به پول جدید نشان می دهند.

پس از جمهوری استونی که سه سال قبل یعنی در سال ۲۰۱۱ به یورو پیوست، اکنون لتونی هیجدهمین کشوری است که به این منطقه پولی می پیوندد.

برای مردم لتونی ترک پول ملی شان که از سال ۱۹۹۳ رایج بوده بدون دلتنگی نیست. آنها طی قرن بیستم شش بار پول خود را تغییر داده اند و یورو که هفتمین است شاید پیام آور ثبات مالی باشد، اما مردم نگران افزایش تورم اند.

اولگ، شهروند ریگا می گوید: “در تمام کشورهای دیگر که پولشان را تغییر داده اند قیمت ها بالا رفته، شاید اینجا هم بالا رود و این بد است.”

ساکنان والکا، که دهکده ای بین لتونی و استونی است می گویند سه سال قبل و هنگام تصویب یورو در استونی، در بخش استونیایی این دهکده نیز قیمت ها افزایش یافت. اما شهردار این منطقه بیش از همه نگران معضل بیکاری است.

معاون شهردار والکا: “من خوش بین نیستم. مسئله اصلی بیکاری است و نشانه ای دیده نمی شود که یورو این مسئله را حل کند.”

بی اعتمادی نسبت به تغییر پول قابل درک است، زیرا در پی بحران سال ۲۰۰۹ تا کنون و پس از پنج سال ریاضت اقتصادی، ۲۰ درصد جمعیت دو میلیونی لتونی مهاجرت کرده اند.

تولید ناخالص داخلی لتونی در سه ماهه سوم ۲۰۱۳ میلادی معادل چهار و نیم درصد بود که نسبت به منفی ۱۹ درصد در سه ماهه سوم سال ۲۰۰۹ رشدی قابل توجه است. اما نرخ بیکاری همچنان بالا و معادل ۱۲ درصد است.

با این حال، لتونی در حال حاضر از بیشترین نرخ رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا برخوردار است و انتظار می رود که پیوستن به یورو بتواند این کشور را از نرخ پایین بهره و جلب سرمایه گذاران بیشتر بهره مند سازد.