خبر فوری
This content is not available in your region

آیا فیات با خرید کرایسلر بر بازار بحران زده خودرو در اروپا مسلط خواهد شد؟

نظرها
آیا فیات با خرید کرایسلر بر بازار بحران زده خودرو در اروپا مسلط خواهد شد؟
اندازه متن Aa Aa

سرانجام پس حدود یک سال مذاکرات مستمر، شرکت خودروسازی فیات شرکت کرایسلر را به مالکیت کامل خود درآورد. ارزش این معامله چهار میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار اعلام شده است.

پیش از این فیات صاحب حدود ۵۹ درصد سهام کرایسلر بود. به مالکیت درآوردن ۴۱ درصد مابقی سهام این شرکت موفقیت بزرگی برای سرجیو مارکیونه، مدیرعامل فیات محسوب می شود.

فروش فیات از ماه نوامبر سال ۲۰۱۲ تا یک سال پس از آن دچار افت ۵.۸ درصدی شده است. این درحالی است که فروش کرایسلر در زمان مشابه رشد قابل توجه ۱۶ درصدی را به خود دیده است.

چزاره پوزی، استاد دانشگاه اقتصاد و بازرگانی لوییس در رم می گوید: «این می تواند یک موقعیت مناسب باشد. این نوع از ادغام با توجه به اینکه هر دو شرکت دچار مشکلاتی بودند، خطرناک محسوب نمی شود. اکنون بخش خودروسازی روند تجدید ساختار خود را طی می کند.»

با در نظر گرفتن وجود بحران در بخش خودروسازی اروپا، به اعتقاد کارشناسان آینده شرکت فیات هنوز در هاله ای از ابهام وجود دارد.

الیویر روت، کارشناس امور اقتصادی می گوید: «فیات مشکلات زیادی دارد و با خرید کامل شرکت کرایسلر سعی دارد بر مشکلاتش فائق آید. بیلان فروش محصولات کرایسلر در بازار پررونق اتومبیل آمریکا بسیار مناسب است اما این موضوع برای کمک به فیات کفایت نمی کند. فیات باید مدلهای جدید خود را روانه بازار کند اما این موضوع تا پیش از سال ۲۰۱۵ میسر نیست. بحران فروش خودرو در اروپا ادامه دارد و ما مطمئن نیستیم که این معامله ای مناسب و پرسود برای فیات باشد.»

در سال ۲۰۰۸ میلادی یعنی تاریخ آغاز بحران اقتصادی مسئولان فیات با اقدامی شجاعانه حدود بیست درصد از سرمایه شرکت کرایسلر را که در آستانه ورشکستگی قرار داشت ازآن خود کردند. در این دوران کرایسلر روزانه ضرر و زیانی معادل ۱۰۰ میلیون دلار در روز را تجربه می کرد. اکنون باید دید آیا کرایسلر پس از پشت سر گذاشتن بحران قادر خواهد بود فیات را از مخمصه بازار کم رونق فروش خودرو در اروپا نجات دهد؟

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.