خبر فوری
This content is not available in your region

کوبا؛ بر سر دو راهی تغییر یا حفظ ارزشهای موجود

نظرها
کوبا؛ بر سر دو راهی تغییر یا حفظ ارزشهای موجود
اندازه متن Aa Aa

گزارش تحلیلی

اخیرا یک بازی کامپیوتری در کوبا به بازار آمده است که تناقض های موجود در این جامعه را بخوبی نشان می دهد. در این بازی سه بعدی از تمام فن آوری های دنیای نوین استفاده شده تا بتوان بوسیله آن، قهرمان های انقلاب کوبا را مجسم ساخت و در پوست فیدل کاسترو و چه گوارا رفت و باتیستا، دیکتاتور سابق کوبا را سرنگون کرد.

فرهنگ انقلاب و قهرمان های آن هنوز هم در جزایر کارائیب بعنوان یکی از آخرین سنگرهای کمونیسم در دنیا زنده است. امسال کوبا پنجاه و پنجمین سالگرد انقلابش را جشن گرفت.

در یازدهم دیماه سال ۱۳۳۷ فیدل کاسترو و سربازانش پیروزمندانه قدم بر خیابانهای هاوانا گذاشتند و روز گذشته، پس از ۵۵ سال، رائول، برادرفیدل کاسترو که از سال ۱۳۸۶ رهبری این کشور را به عهده دارد جشن سالگرد انقلاب کوبا را برگزار و از روح انقلاب در دوران آغاز تغییرات در این کشور تجلیل کرد.

او در سخنرانی سالروز پیروزی گفت: «برنامه انقلاب هر پنج سال یک بار به روز می شود و به همین دلیل می تواند پاسخگوی خواسته های مردم و توسعه کشور و تعمیق دموکراسی اجتماعی در جامعه باشد و بسرعت به اصلاح هر خطایی بپردازد.»

کوبا که در سالهای اخیر با چالش های متعددی روبرو بوده، به دنبال ایجاد اصلاحات و همزمان حفظ میراث های انقلابش است. اگرچه هنوز این کشور برای ایجاد اصلاحات سیاسی آماده نیست، اما رهبران این کشور پذیرفته اند که انجام اصلاحات اقتصادی، بویژه باز کردن درها بر روی سرمایه گذاران خارجی، بیش از گذشته ضروری است.

اصلاحات بتدریج تاثیرات خود را نشان می دهد. چهارصد هزار نیروی کار به خوداشتغالی روی آورده اند. کسب و کارهای کوچک در همه جا دیده می شوند و آخرین خبر مهمی که منتشر شده، باز کردن درهای این کشور بر روی واردات خودرو است.

یک راننده تاکسی می گوید: «این خبر خوبی است. اکنون می توانیم برای نوسازی سیستم حمل و نقل، خودروهایمان را بدون نیاز به دریافت اجازه نامه بخریم زیرا باید صادقانه گفت که این اتومبیل ها دیگر نابود شده اند و خودروهای رانندگان تاکسی وضعیت بسیار بدی دارند.»

اما این نوع از اصلاحات اقتصادی را نمی توان در تمام بخش های کسب و کار مشاهده کرد. امسال در اولین روز از سال میلادی، مهلت فروشندگان برای جمع آوری لباس های وارداتی به پایان رسید و دیگر در کوبا مغازه های کوچکی که فروشنده لباس های ارزان قیمت خارجی باشند وجود نخواهد داشت.

یک فروشنده لباس می گوید: «باید به دنبال شغل جدیدی باشیم زیرا نمی توان بیکار ماند. فکر می کردیم شاید این تصمیم تغییر کند و آنها به ما اجازه کار و اجازه خرید ارز خارجی برای معامله را بدهند. قرار بود بعضی چیزها تغییر کند اما چنین اتفاقی نیفتاد.»

این فروشنده به نکته مهم دیگری اشاره کرده است که موضوع اتحاد مجدد پولی در کوباست و چالش دیگری برای دولت این کشور محسوب می شود.

هم اکنون دو نوع پول رایج در این کشور وجود دارد: «کوک» یا پولی که قابل تبدیل به ارز خارجی است و «پزو» یا پولی که تنها قابل استفاده در بازارهای محلی است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.