خبر فوری
This content is not available in your region

خشونت های پراکنده در نخستین روزهمه پرسی قانون اساسی جدید مصر

نظرها
خشونت های پراکنده در نخستین روزهمه پرسی قانون اساسی جدید مصر
اندازه متن Aa Aa

شهروندان مصر روز سه شنبه برای دادن رای «آری» یا «نه» به متن قانون اساسی جدید مصر پای صندوق های رای حاضر شدند. قرار است این همه پرسی تا شامگاه چهارشنبه ادامه یابد و نتیجه نهایی آن ۷۲ ساعت پس از بسته شدن حوزه های رای گیری اعلام شود.

نیروهای پلیس به همراه سربازان ارتش با حضور پر شمار در ورودی و اطراف محل های اخذ رای، می کوشند تا امنیت شهروندان و ناظران داخلی و بین المللی را تامین کنند.

با این حال، طبق گزارش های متفاوت، روز سه شنبه و بر اثر درگیری های پراکنده در نقاط مختلف مصر، بین شش تا هشت تن جان باخته اند.

برای جلوگیری از بروز هرگونه تقلب در این رفراندوم، هویت شهروندان پیش از رای دادن به طور کامل کنترل می شود.

یکی از دست اندرکاران برگزاری این همه پرسی می گوید: «اگر اصولی از این قانون اساسی باید تغییر کنند، می توان این کار را بعدا هم انجام داد. اما کلا، این یک قانون اساسی خوب است. درست است که کامل نیست، اما هیچ چیز کاملی در این دنیا وجود ندارد. این یک شروع خوب است.»

یک شهروند استقبال مردم از این همه پرسی را خوب ارزیابی کرده و می گوید: «ما خوشبین هستیم. به نظر من، مردم راضییند و برای رای دادن مشتاق هستند. افراد بسیاری آمده اند و رای دادند، افراد سالخورده بسیاری در حوزه های رای گیری حاضر شدند. امیدواریم پس از این دو روز نتیجه خوبی بگیریم.»

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز در قاهره می گوید: « در حال حاضر، پرسش اصلی این است که آیا اصول این قانون اساسی و به ویژه مواد مرتبط با حقوق اساسی، اجرا خواهد شد؟ در غیر این صورت، این قانون، کاغذ پاره ای بیش نخواهد بود.»