وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آیا کردهای سوریه موفق به شرکت در کنفرانس «ژنو ۲» می شوند؟

آیا کردهای سوریه موفق به شرکت در کنفرانس «ژنو ۲» می شوند؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در آستانه برگزاری کنفرانس «ژنو ۲»، نحوه مشارکت و چیدمان گروههای اپوزیسیون سوریه در این نشست واضح نیست. موضع گروههای کرد این کشور، وضعیت را پیچیده تر کرده است.

حدود دو میلیون کرد ساکن شمال سوریه با بالاگرفتن بحران به کشورهای همسایه نظیر عراق و ترکیه پناه برده اند.

بسیاری از آنها در نقطه مرزی ترکیه و سوریه مکررا برای ابراز همبستگی با کردهای سوریه تظاهرات می کنند.

به این بهانه، بورا بایراکتار، خبرنگار یورونیوز در استانبول با صلاح الدین دِمیرتاش، رهبر حزب صلح و دمکراسی ترکیه دیدار کرده و نظر او را درباره نحوه و احتمال مشارکت کردهای سوریه در کنفرانس «ژنو ۲» جویا شده است.

او می گوید: «کردها موافق مشارکت در کنفرانس ژنو ۲هستند. همه گروههای کرد، بعد از بحث های درون گروهی تصمیم گرفته اند تا در قالبی واحد در این نشست شرکت کنند. به این معنی که آنها مایلند در این کنفرانس هیات نمایندگی مستقلی متشکل از گروههای کرد داشته باشند. اگر این گزینه عملی نباشد اینکه حداقل اپوزیسیون سوریه حقوق کردها را برسمیت بشناسد و نسبت به آنها ضمانت بدهد تا کردها بتوانند در کنار اپوزیسیون در این کنفرانس شرکت کنند. اگر اپوزیسیون سوریه در مورد حقوق کردها ضمانت ندهد یا زمینه مشارکت هیات مستقل کردها در ژنو وجود نداشته باشد، شرکت در این کنفرانس بیهوده خواهد بود.»

اما کردهای سوریه از نظر جغرافیایی در سه منطقه پراکنده شده اند و اجماعی بین آنها حداقل در ظاهر دیده نمی شود. از زمان آغاز بحران، برخی از آنها ترجیح داده اند کنار رژیم اسد باقی بمانند و برخی دیگر برعکس با شورشیان همکاری می کنند. مسئله ای که رسیدن به اجماع و وحدت را بین آنها مشکل کرده است.

تنها دشمن مشترک آنها در این شرایط اسلامگرایان افراطی هستند که تمایلات آنها را در کسب خودمختاری به مخاطره انداخته اند.

رهبر حزب صلح و دمکراسی در ادامه می گوید: «منطقه کردنشین سوریه کاملا تحت محاصره شبه نظامیان افراطی متعلق به القاعده و جبهه النصر قرار دارد. دسترسی به ترکیه هم از زمانیکه این کشور مرزهای خود را بسته، میسر نیست. بنابراین کردهای سوریه در انزوا گرفتار شده اند و با تحریم مواجهند. ما کردهای این طرف برای آنها کمک جمع می کنیم و سعی داریم علیرغم موانع بسیار، کمکها را به آنها برسانیم. کمک های بین المللی هرگز بدست آنها نمی رسد. القاعده و گروههای دیگر مانع دسترسی به مناطق کرد نشین می شوند برای اینکه با کردها در حال جنگ هستند.»