خبر فوری

سئوال از واتیکان در مورد فساد جنسی کشیش ها

سئوال از واتیکان در مورد فساد جنسی کشیش ها
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سازمان ملل متحد رسیدگی به پرونده سوء استفاده های جنسی از کودکان در کلیسای کاتولیک را آغاز کرد.

هیات نمایندگی واتیکان روز پنجشنبه با حضور در کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، برای نخستین بار بصورت علنی به سئوالهای نمایندگان کمیته حقوق کودک در زمینه فساد جنسی برخی از کشیش ها پاسخ دادند.

سیلوانو متوماسی، رییس هیات نمایندگی واتیکان که کشورش کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل را امضا کرده، ضمن تاکید بر عزم واتیکان برای ریشه کنی فساد جنسی در این نهاد مذهبی، گفت: «واتیکان متعهد شده است به حرفهای قربانیان سوء استفاده، بدقت گوش کند و تاثیر این شرایط را بر قربانیانی که زنده هستند و خانواده هایشان بررسی کند.»

تعدادی از این قربانیان نیز بعنوان شاهد از اقصی نقاط دنیا در این جلسه حضور داشتند.

میگوئل هارتادو، یکی از اعضای «اس ان ای پی»، گروه مشاوره و حمایت از قربانیان در این باره گفت: «چیزی که ما بدنبالش هستیم ایجاد فرهنگی است که در آن مردم برای حمایت از خود بتوانند هر سئوالی را مطرح کنند و دیگر هیچکس رنجی را که ما کشیدیم، تحمل نکند. دادگاهی در مورد پرونده های ما تشکیل نمی شود ولی خوشبختانه برای نسل های آینده عدالت اجرا خواهد شد.»

ماه گذشته، پاپ فرانچسکو دستور تشکیل کمیته حمایت از کودکان را صادر کرد تا به موارد آزار و اذیت جنسی کودکان توسط مسئولان کلیسای کاتولیک، دقیقا رسیدگی شود.

کمیته کودکان سازمان ملل قرار است در ماه فوریه نتیجه تحقیقات خود از واتیکان را منتشر کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.