وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

رویاها و کابوسهای پناهجویان سوری در بلغارستان

 نظرها
رویاها و کابوسهای پناهجویان سوری در بلغارستان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با گذشت زمان، تعداد پناهجویان سوری که از طریق بلغارستان، فقیرترین کشور اتحادیه اروپا، به قاره سبز می آیند، بیشترمی شود. این مهاجران می توانند پس از ورود به بلغارستان، تقاضای پناهندگی کنند.

قاچاقچیان هزاران نفر پناهجوی سوری را از راه ترکیه به شکل غیرقانونی، به بلغارستان می آورند. از ماه نوامبر سال گذشته میلادی تا کنون ۶۰۰ مهاجر پیش از ورود به منطقه اتحادیه اروپا در این مرزها متوقف شده اند. چه وضعیتی در انتظار این پناهجویان است؟

دولت بلغارستان شمار افراد پلیس مرزی را بشدت افزایش داده است. بلغارستان می خواهد مانند یونان در مرزهای خود با ترکیه سیم خاردار بکشد و این سیم ها از بخش هایی از جنگلی می گذرد که حیوانات وحشی دارد.

سال گذشته حدود ده هزار پناهجو وارد بلغارستان شده اند که بسیاری از آنها از کردهایِ شمال سوریه بودند. اتحادیه اروپا برای مواجهه با این وضعیت، ۶ میلیون یورو به بلغارستان بودجه داده است.

حزب افراطی دست راستی آتاکا، با خط مشی سیاسی بیگانه هراسی، ۲۳ نماینده در پارلمان بلغارستان دارد و دولت ائتلافی به رهبری سوسیالیست ها به حمایت این حزب نیازمند است.

بیشتر سوری های که به بلغارستان آمده اند، رؤیای رفتن به آلمان را در سر دارند. سال گذشته، شمار پناهجویان ناگهان زیاد شد و دولت نتوانست با وضعیتی که پیش آمده بود مقابله کند. سازمان ملل، اتحادیه اروپا و سازمان های غیر دولتی وارد معرکه شدند. در بین آنها پزشکان بدون مرز خدمات بهداشتی فراهم می کند و با اینهمه پناهجویان همچنان در وضعیت اضطراری به سر می برند.

پس از اعتراض سازمانهای بین المللی به وضعیت بد پناهجویان، مقامات بالاخره خواستار تسریع درروند نوسازی اقامتگاه های قدیمی شده اند.

رویای رفتن به دیگر کشورهای اروپایی پناهجویان سوری را بر آن داشته که زبان انگلیسی بیاموزند. در حالیکه اجازه اقامت آنها در بلغارستان تحت عنوان خاص «ملاحظات بشر دوستانه» صادر شده است و آنها از نظر قانونی اجازه خروج ازمرزهای بلغارستان را نخواهند داشت و به این ترتیب شاید به زبان بلغاری بیشتر نیاز داشته باشند.