خبر فوری

ناآرامی های خشونت بار در اوکراین و احتمال مذاکره حکومت با مخالفان

ناآرامی های خشونت بار در اوکراین و احتمال مذاکره حکومت با مخالفان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اعتراض روز یکشنبه ده ها هزار تن از شهروندان اوکراین به قانونی که پارلمان این کشور هفته گذشته در جهت محدود کردن تظاهرات خیابانی تصویب کرد، به روز دوشنبه کشانده شد.

این اعتراض بزرگ که به دعوت نیروهای اپوزیسیون و در میدان استقلال شهر کیف پایتخت اوکراین شکل گرفت، به سرعت به خشونت گرایید و تعدادی از معترضان و پلیس ضد شورش مجروح شدند. پلیس تعداد مجروحان را بیش از چهل نفر اعلام کرده است.

اوج درگیری ها زمانی اتفاق افتاد که پلیس برای سد کردن راه تظاهر کنندگان به سمت ساختمان پارلمان، از تعدادی اتوبوس استفاده کرد و گروهی از جوانانی که ماسک بر چهره داشتند با چوب و پرتاب کوکتل مولوتوف تلاش کردند تا مسیر تظاهرات به سمت پارلمان را باز کنند.

این درحالی بود که رهبران مخالفان، دو طرف را دعوت به عدم توسل به خشونت کردند و ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری، وعده داد کمیسیونی رامسئول بررسی و حل و فصل این بحران کند.

در همین ارتباط، سخنگوی ویتالی کلیچکو، یکی از رهبران مخالفان، روز یکشنبه گفت که رئیس جمهوری موافقت کرده که با وی دیدار و گفتگو کند، اما دفتر یانوکویچ هنوز این خبر را تایید نکرده است.

از سوی دیگر سخنگوی کاخ سفید نسبت به خشونت های روز یکشنبه اوکراین ابراز نگرانی عمیق کرد و دو طرف را به کاهش تنش ها فراخواند.

گزارشگر یورو نیوز از کیف می گوید: “درگیری معترضان با پلیس در طول یکشنبه شب تا بامداد دوشنبه ادامه یافت. در حالی که بخش تندروتر معترضان، سنگ و کوکتل مولوتوف به طرف نیروهای انتظامی پرتاب می کردند، پلیس ضد شورش برای متفرق کردن آنها از گاز اشک آور و نوعی از بمب بی حس کننده استفاده کرد. همچنین از بامداد دوشنبه در حالی که گروهی از معترضان حمله دیگری از طرف پلیس ضد شورش را انتظار می کشند، زمزمه ها در مورد مذاکره حکومت با معترضان بالا گرفته است.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.