خبر فوری

نخست وزیر ترکیه در دیدار از بروکسل

نخست وزیر ترکیه در دیدار از بروکسل
اندازه متن Aa Aa

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه برای دیدار با روسای کمیسیون و شورای اروپا وارد بروکسل شده است.

این در حالی است که ترکیه در موجی از اعتراضهای مردم به دولت، رسوایی فساد و اقدامات عاجل آقای اردوغان در تغییرات ساختاری در دستگاه قضایی و پلیس، غرق شده است. در این میان، سه وزیر کابینه آقای اردوغان کناره گیری کرده اند.

استیون بلاک من، پژوهشگر در مرکز مطالعات اروپایی می گوید ترکیه لحظاتی بحرانی را طی می کند: “این یک حقیقت تلخ است که نخست وزیر و حزبش که در طول دو سال گذشته آنقدر به مبارزاتشان علیه فساد غره بودند، اکنون در تلاش حمایت از کسانی هستند که تحت پیگرد قانونی قرار دارند.”

در این میان، سران پلیس و قضاتی که در صف اول مبارزه با فساد قرار داشتند، به پستهای دیگری انتقال یافته و دولت در صدد در دست گرفتن کنترل دستگاه قضایی برآمده است.

استیون بلاک من می گوید: “اتحادیه اروپا از فرصت استفاده خواهد کرد تا بر تعهدات ترکیه در جریان مذاکرات پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا، تاکید کرده و بگوید ترکیه ممکن است در صورت الغای اصلاحات، موقعیتش را در اتحادیه از دست بدهد.”

علیرغم اینها همه، مقررات ویزا میان شهروندان اروپا و ترکیه تا سه سال دیگر ملغی خواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.