خبر فوری
This content is not available in your region

کمک به برقراری صلح و امنیت در آفریقای مرکزی

کمک به برقراری صلح و امنیت در آفریقای مرکزی
اندازه متن Aa Aa

روز دوشنبه، وزرای خارجه اتحادیه اروپا بروی برنامه آرام کردن آتش اختلافات مذهبی در جمهوری آفریقای مرکزی توافق کردند. قرار است در کنار اعزام نیرو به این کشور، کمکهای بشردوستانه نیز به مردم آسیب زده آفریقای مرکزی ارسال شود.

اتحادیه اروپا توافق کرده است که به شرط تایید پارلمانهای اعضا، تعداد هزار سرباز از کشورهای اروپایی برای برقراری نظم به آفریقای مرکزی اعزام شوند.

در اجلاس کمک های غیر نظامی به آفریقای جنوبی، اولویت به کمکهای فوری به حدود نهصد هزار آواره ناآرامیهای اخیر داده شد.

اودری تیلو، گزارشگر یورونیوز در بروکسل می گوید: «آنچه اینجا مطرح است برخورد اروپا به بحران جمهوری آفریقای مرکزی از جوانب مختلف از جمله کمکهای بشردوستانه، امنیت، بازسازی و آشتی ملی است. به همین دلیل، در کنار اجلاس وزرای خارجه، یک گردهمایی دیگر برای جمع کردن اعانه برای آفریقای مرکزی برگزار شد.»

این اعانه ها که از طرف بیش از بیست سازمان غیر دولتی از جمله بانک جهانی و اتحادیه اروپا تضمین شده، بالغ بر سیصد و شصت و پنج میلیارد یورو برای چند ماه آینده و مبالغی دیگر پس از آن خواهد بود.

کریستینا گئورگیوا، کمیسر اتحادیه اروپا در امور بشر دوستانه گفت: «نگرانی ما درمورد کشوری است که هرگز برخوردهای مذهبی در آن روی نداده، و اکنون مسیحی ها مسلمانان را می کشند و مسلمانها مسیحیان را. حریم ها شکسته شده و ما باید جلوی آنرا بگیریم.»

سرنوشت شهروندانی که از میدان خشونتها گریخته و بی خانمان شده اند، در کنار ملاحظات نظامی قرار گرفته است که اعانه دهندگان بین المللی از جمله دولت آمریکا بخش اعظمی از آنرا تقبل کرده است.

نانسی لینبورگ، نماینده سازمان خیریه آمریکا در کمک به آوارگان می گوید: «این وجوه به مصرف نیازهای فوری از قبیل غذا، دارو و ایمنی می رسد. ما بویژه نگران زنان و کودکان هستیم که در این بحران سخت آسیب پذیرند. بخشی از این وجه صرف آشتی و برقراری آرامش و صلح در جامعه خواهد شد.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.