خبر فوری

سه ماه پیش از انتخابات، دولت مجارستان قیمت برق و گاز را کاهش داد

سه ماه پیش از انتخابات، دولت مجارستان قیمت برق و گاز را کاهش داد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

حزب حاکم فیدِز در مجارستان برای سومین بار در یکسال اخیر تصمیم به کاهش قیمت برق و گاز خانگی گرفت. در سال ۲۰۱۳ هزینه انرژی برای شهروندان مجارستانی حدود بیست درصد کاهش یافت و در صورت تایید پارلمان، از ماه آوریل نیز حدود شش درصد دیگر پایین خواهد آمد.

مخالفان دولت، با محکومیت این اقدام، اعلام کرده اند این بخشی از مبارزات انتخاباتی حزب فیدز است.

اما آنتال روگان، رهبر حزب فیدِز گفت: «عرضه کنندگان انرژی، بازار را در انحصار دارند. بنظر ما خدمات آنها باید غیر انتفاعی باشد، نه اینکه بدنبال سود باشند. ما سودگرایی بیش از حد را قبول نمی کنیم. ما ترجیح می دهیم سود به مردم برگردد و به همین دلیل نیز تلاش کرده ایم قبض های برق و گاز را بطور قابل توجهی کاهش دهیم.»

دو هفته پیش، ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان، در دیدار با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در مسکو، با شرکت دولتی روس اتم، قرارداد جدید هسته ای امضا کرد.

بخش انرژی در مجارستان، در حال حاضر عمدتا در اختیار شرکت های خارجی است. اتحادیه اروپا در مورد آزادی رقابت در بخش انرژی در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

آندرئا هایاگوش خبرنگار یورونیوز در بوداپست می گوید: «اتحادیه اروپا تاکنون بارها نگرانی خود را در مورد کاهش قیمت انرژی در مجارستان بیان کرده است. به همین دلیل نیز مجلس مجارستان و حزب حاکم فیدِز، سال گذشته در بیانیه ای رسمی، از دولت خواستند علیه بوروکراسی اتحادیه اروپا مبارزه کند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.