خبر فوری

اصلاح ژنتیک گیاهان برای توسعه کشاورزی در خاک شور

اصلاح ژنتیک گیاهان برای توسعه کشاورزی در خاک شور
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مقاومت گیاهان در مقابل نمک و املاح زمین، موضوع پروژه تحقیقاتی دانشگاه تاسمانیای استرالیا است. هدف آنها افزایش این مقاومت و برداشت گامی در جهت حل مشکل است. بنا به گفته این محققان، بدلیل بالارفتن میزان نمک، هر یک دقیقه سه هکتار از زمینهای کشاورزی کره زمین از بین می رود.

در آزمایشگاه کشاورزی دانشگاه، پژوهشگران میزان نمک موجود در گیاههان مختلف مورد مطالعه را اندازه گیری می کنند. پروفسور سرگئی شابالا می گوید: «باید از حد زمینهای مزروعی موجود جلوتر برویم و زمینهای نامناسب برای کشاورزی را به عنوان هدف قرار دهیم.»

برای رسیدن به این هدف، دانشمندان با به کار بستن شیوه جابجایی ژن ها، روی افزایش مقاومت گیاهان در مقابل شوری کار می کنند. یکی دیگر از این دانشمندان می گوید: « هدف ما، دسترسی به یک ژن است، و سپس انتقال آن تک ژن به گونه جدید، البته بدون تغییر سایر مختصات این گونه است.»

بسیاری از انواع جو و گندم در دسته گونه های مقاوم نسبت به املاح و شوری زمین قرار دارند، به همین دلیل در زمره اهدا کنندگان ژن سازگار برای بوجود آوردن ژنوتایپ های سازگار با نمک طبقه بندی شده اند. این دانشمندان یقین دارند با تغییر شیوه آبیاری و جمع آوری هرز آبها، می توان در زمینها و باتلاقهای آب شور کشاورزی و محصولات غذایی برداشت کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.