خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

اجلاس سران روسیه و اتحادیه اروپا در بروکسل

نظرها
اجلاس سران روسیه و اتحادیه اروپا در بروکسل
اندازه متن Aa Aa

روز سه شنبه، کنفرانس سران اتحادیه اروپا و روسیه در بروکسل برگزار می شود. با توجه به اینکه اتحادیه اروپا و روسیه یکدیگر را به دخالت در امور اوکراین و دامن زدن به آتش ناآرامیها متهم کرده اند، این بار، بدون تردید، ناآرامیهای اوکراین یکی از نکات اصلی مورد بحث میان طرفین خواهد بود.

گزارشهای تایید نشده حاکی از این است که گروههای قابل ملاحظه ای از مردم اوکراین خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا هستند، اما دولت این کشور که به روسیه نزدیک است با این امر مخالف است.

مایا کوچیانچیک، یک سخنگوی اداره خارجه اتحادیه اروپا گفت: “موضوع اوکراین از جمله مسائل مورد بحث خواهد بود. آنچه در همسایگی ما می گذرد، رهبران اتحادیه اروپا را بر آن داشته که به کنفرانس جاری به دیده کنفرانسی بنگرند که در عوض روال معمول، بیشتر جنبه یک مباحثه استراتژیک با رئیس جمهور روسیه را دارد.”

در جریان کنفرانس سران ویلنیوس که حدود دو ماه پیش برگزار شد، رئیس جمهوری اوکراین تلویحا به رهبران اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که دولتش خواهان عضویت در اتحادیه اروپا نیست. وی از پیوستن به قرارداد همکاری تجاری با اتحادیه اروپا تحت عنوان پیمان مشارکت شرقی، خودداری کرد.

در گرماگرم تظاهرات مردم اوکراین برای نزدیک شدن به اتحادیه اروپا در ماه گذشته بود که آقای پوتین، رئیس جمهور روسیه با همتای اوکراینی خود در اوکراین ملاقات کرد. گزارشهای تایید نشده حاکی از تفاهمهای پشت پرده میان دو دولتمرد برای نگاهداشتن اوکراین در حیطه نفوذ روسیه است.

ولادیمیر ریژکف، سفیر روسیه در اتحادیه اروپا گفت: “بنظر من اتحادیه اروپا با حساسیت کامل نتایج کنفرانس سران ویلنیوس را مد نظر قرار داده است، از جمله تعویق تصمیم رهبران اوکراین برای امضای موافقتنامه فی مابین. دلیلی نمی بینم که این نکته در کنفرانس سران (روسیه و اتحادیه اروپا) مطرح شود.”

گفته می شود موضع اوکراین و نیز برخورد روسیه در قبال وقایع این کشور می تواند بر المپیک زمستانی سوچی در روسیه تاثیر بگذارد.