وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

افزایش میانگین سن جمعیت چه تاثیری بر رشد اقتصادی دارد؟

 نظرها
افزایش میانگین سن جمعیت چه تاثیری بر رشد اقتصادی دارد؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

همه از پیر شدن وحشت داریم و سعی می کنیم درباره اش صحبت نکنیم، اما جمعیت سالخوردگان رو به افزایش است و این نکته تبدیل به موضوعی حساس برای تدوام رشد اقتصادی شده است.

چگونه در اروپا همزمان با بالا رفتن میانگین سن جمعیت، می توان رشد اقتصادی را حفظ کرد؟

پیر شدن جمعیت یک کشور، نتیجه بالارفتن امید به زندگی و میزان پایین زاد و ولد است و در طولانی مدت می تواند تاثیرات منفی بر روی رشد اقتصادی داشته باشد. در واقع زمانی که امید به زندگی افزایش می یابد، تعداد بازنشستگان بیشتر می شود، میزان زاد و ولد کمتر و بالطبع تعداد جوانانی که وارد بازار کار می شوند، کاهش می یابد. با این حال، نقش و تاثیر پیر شدن جمعیت بر روی رشد اقتصادی ، مبحثی حساس است زیرا تعداد شاغلین کم می شود، اما افراد شاغل بیشتر کار خواهند کرد.

در واقع با کم شدن زاد و ولد هزینه آموزش بیشتر به تعداد محدودی از جوانان اختصاص خواهد داشت و از این رو آنها بهتر آموزش می بینند و بیشتر مفید خواهند بود.

در برنامه «اقتصاد واقعی» با سندرا پولاسکی، معاون مدیر کل سازمان بین المللی کار درباره موضوعات، بحثها و فرصتهای بالقوه در ارتباط با سالخوردگی صحبت کنیم. سپس ایتالیا را با تمام اروپا و بقیه دنیا مقایسه می کنیم ومی بینیم چگونه کاهش نرخ زاد و ولد و افزایش میزان مرگ و میر بر جمعیت شاغل تأثیر می گذارد و مثلاً در کشوری مانند فنلاند باعث پدید آمدن فرصتهای بالقوه برای رسیدن به «اقتصاد نقره ای» می شود.