خبر فوری

تاثیر افزایش نرخ بهره بر ارزش لیره ترکیه

تاثیر افزایش نرخ بهره بر ارزش لیره ترکیه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در پی افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه ارزش لیره، واحد پول این کشور، اندکی افزایش یافت.

بانک مرکزی ترکیه در جلسه اضطراری سه شنبه شب برای جلوگیری از سقوط بیشتر واحد پول این کشور، در اقدامی کم سابقه نرخ بهره را از 7.75 درصد به دوازده درصد افزایش داد.

بانک مرکزی ترکیه در بیانیه ای دلیل اتخاذ این تصمیم را جلوگیری از افزایش تورم اعلام کرده است که در ماه دسامبر به 7.4 درصد رسید.

محمد علی دوگان، شهروند ساکن استانبول می گوید: “به نظر من این تصمیم پیامدهای منفی برای مردم ترکیه دارد. پیش بینی نرخ تورم همزمان با افزایش نرخ بهره افزایش یافته است و آنچه انجام می دهند بسیار اشتباه است و یک حرکت سیاسی است.”

بلافاصله پس از انتشار این خبر، ارزش یک لیره در برابر دلار آمریکا تقویت شد، اما این تغییر کوتاه مدت بود و سیاست مالی بانک مرکزی نتوانست تاثیر چندانی بر کاهش ارزش لیره بگذارد.

روبرت هالور، کارشناس بازار بورس می گوید: “آنچه بانک مرکزی ترکیه انجام می دهد حرکت بسیار خطرناکی است. آنها نرخ بهره را تقریبا دو برابر کردند. این می تواند آسیب های جدی به اقتصاد ترکیه بزند. این تصمیم شاید مانع از سقوط ارزش لیره بشود، اما در نهایت می تواند رشد اقتصادی ترکیه را به خطر بیاندازد.”

کاهش تدریجی برنامه محرک اقتصادی بانک مرکزی آمریکا، اقتصاد ترکیه را نیز همچون سایر کشورهای با اقتصاد نوظهور تحت تاثیر قرار داد، اما بی ثباتی سیاسی در ترکیه و مشکلات اقتصادی داخلی هم از دیگر عواملی بود که باعث افزایش هزینه استقراض دولت ترکیه ، آشفتگی در بازار بورس و کاهش ارزش لیره شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.