خبر فوری

خسارتهای ناشی از اعتراضات خشونت آمیز بوسنی از نگاه شهروندان سارایوو

خسارتهای ناشی از اعتراضات خشونت آمیز بوسنی از نگاه شهروندان سارایوو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در جریان اعتراضات فراگیر و خشونت آمیز روز جمعه بوسنی تنها در سارایوو ۱۲۱ تن زخمی شدند و ساختمان های دولتی و خودروهای زیادی طعمه آتش برخاسته از خشم معترضان شد.

شهروندان سارایوو در خصوص خسارت های وارده به این ساختمان ها نظرات متفاوتی دارند.

یک سرباز سابق بوسنی می گوید: «من از این شهر و همینطور این ساختمان محافظت کردم و تلاش می کردم دیگر ساختمان ها آتش نگیرند. از دیدن آنچه دیروز روی داده واقعا متاسفم.»

اما دیگر شهروند سارایوو که چنین حادثه ای را در دو زمان متفاوت تجربه کرده چنین می گوید: «نخستین بار در سال ۱۹۹۲ زمانی که من رئیس هیئت اجریی مرکز ساریوو بودم از این ساختمان در برابر آتش سوزی محافظت کردم. هنگامی که جنبش چِتنیک به این ساختمان حمله کرد من آتش را مهار کردم. حالا ما از فرزندانمان که در بوسنی و هرزگویین بزرگ شده اند و این ساختمان را به آتش کشیدند حمایت می کنیم.»

و شهروند دیگر می افزاید: «این اتفاقات عمدی بود. چطور ممکن است همه این حوادث در سارایوو، زنیکا و موستار یکباره روی دهد و ساختمان ها آتش بگیرند. یک جای کار می لنگد.»

و شهروند دیگری نیز این حوادث را اجتناب ناپذیر می داند و می گوید: «البته که من از خسارتهای بار آمده متاسفم. اما وقتی یک نفر همیشه حرف می زند و به دیگران گوش نمی دهد، در آنصورت مردم باید به شیوه ای نارضایتی خود را نشان بدهند.»

رقم ۴۴ درصدی بیکاری در بوسنی از وضعیت نامساعد اقتصادی این کشور حکایت دارد؛ آنچه به اعتراضات خشونت آمیز روزهای گذشته منجر شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.