خبر فوری

بوسنی در شوک خسارت های ناشی از اعتراضات خشونت آمیز

بوسنی در شوک خسارت های ناشی از اعتراضات خشونت آمیز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پس از سه روز پر التهاب بوسنی شنبه آرامی را آغاز کرد. اما خیابان های سارایوو، پایتخت و دیگر شهر ها از ناآرامی های خشونت آمیز روزهای گذشته خبر می دهد.

در جریان تظاهرات ضددولتی در بوسنی و در اعتراض به بیکاری گسترده و فساد دولتی، ده ها خودرو و چندین ساختمان دولتی از جمله کاخ ریاست جمهوری هدف حمله معترضان قرار گرفته و به آتش کشیده شد.

این اعتراضات روز چهارشنبه و در پی خصوص سازی چند کارخانه دولتی از شهر توزلا در شمال شرقی بوسنی آغاز شد و پس از آن دیگر شهر ها از جمله سارایوو، بیهاج، زنیکا و موستار را فرا گرفت.

پلیس برای متفرق کردن معترضان از گلوله های پلاستیکی، گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرد. در جریان درگیری بین پلیس و معترضان دست کم ۲۰۰ تن زخمی شدند.

ناآرامی های روزهای اخیر در بوسنی شدید ترین آن از زمان پایان جنگ بوسنی در دو دهه گذشته گزارش شده است.

تحلیلگران بر این باورند که نآرامی های اخیر بوسنی نتیجه انباشت دو دهه نارضایتی از نابسامانی اقتصادی است که یک باره خود را نشان داده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.