خبر فوری

رئیس جمهوری آفریقای مرکزی: عاملان خشونتهای این کشور در برابر دادگاه بین المللی پاسخگو هستند

رئیس جمهوری آفریقای مرکزی: عاملان خشونتهای این کشور در برابر دادگاه بین المللی پاسخگو هستند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تنش های ادامه دار در بانگی، پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی هزاران تن از مسلمانان را در کاروانی متشکل از ۵۰۰ کامیون وادار به ترک خانه و کاشانه خود کرده است.

در همین حال، دادگاه جنایی بین المللی برای رسیدگی به جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در آفریقای مرکزی، روز جمعه آغاز به کار کرد.

کاترین سامبا پانزا، رئیس جمهوری جدید آفریقای مرکزی که بار ها طرف های درگیر را به آرامش فراخوانده می گوید عاملان خشونت های خونین این کشور باید در برابر دادگاه بین المللی پاسخگو باشند.

رئیس جمهوری آفریقای مرکزی به خبرنگار یورونیوز گفت: «طبیعی است که نقض گسترده حقوق بشر بدون مجازات نمی ماند. برای اینکه بدون عدالت نمی توان صلح و آرامش را به آفریقای مرکزی بازگرداند. هر کس باید پاسخگوی اقداماتی باشد که انجام داده است. برخی شخصیت ها اقدامات خلافی انجام داده اند. آن ها پاسخگوی اعمال خود خواهند بود. من از راهزنان جاده ها یا سیاستمداران منحرف یا آشوبگرانی که این کشور را به وضعیت کنونی کشانده اند دفاع نمی کنم. هر کس در برابر دادگاه بین المللی پاسخگوی اعمالش خواهد بود.»

جمهوری آفریقای مرکزی از مارس گذشته و در پی سرنگونی فرانسوا بوزیزه، رییس جمهوری وقت و جانشینی میشل جوتودیا تحت حمایت شورشیان موسوم به سلکا به صحنه بحران و درگیری های قومی و مذهبی میان مسیحیان و مسلمانان تبدیل شده است.

حضور نیروی های بین المللی پاسدار صلح تاثیر چندانی در کاهش این تنش ها نداشته است و طرف های درگیر در بانگی بدون توجه به هشدارهای آنها به اقدامات تخریبی و خشونت های خونبار خود ادامه می دهند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.