وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

واکنش منفی کمیسیون و پارلمان اروپا به همه پرسی مهاجرتی سوئیس

واکنش منفی کمیسیون و پارلمان اروپا به همه پرسی مهاجرتی سوئیس
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کمیسیون و پارلمان اروپا از نتیجه همه پرسی سوئیس در زمینه اعمال سهمیه بندی برای مهاجران اروپایی اظهار تاسف و آن را به زیان مناسبات بین اتحادیه اروپا و این کشور ارزیابی کردند.

در همین ارتباط مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا با انتقاد از سیاست یک بام و دو هوا گفت: «کسانی که در این همه پرسی پیروز شده اند، نه بر مبنای منطق که به ابتدایی ترین شیوه غریزی استدلال کرده اند. باید در سطح معقولی با این موضوع برخورد شود. روشن است که نمی توان بطور همزمان از مزایای تجارت آزاد در اروپا بهره برد و در موضوعی دیگر خارج از این قاعده رفتار کرد. ما باید با دولت سوئیس در این مورد گفتگو کنیم.»

سوئیس و اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۹ میلادی، بطور همزمان هفت توافقنامه دوجانبه امضا کرده اند که یکی از آنها جابجایی آزاد کارگران مهاجر در محدوده کشورهای اتحادیه اروپاست. به گفته یک مقام اروپایی در صورت لغو توافقنامه جابجایی آزاد کارگران مهاجر، شش توافقنامه دیگر نیز به نوبه خود لغو خواهند شد.

نسبت جمعیت خارجی در سوئیس قبل از این توافقنامه دوجانبه ۲۰ درصد بوده حال آنکه این نسبت در سال گذشته به ۲۳ و نیم درصد رسید.