خبر فوری

کمبود مواد غذایی در جمهوری آفریقای مرکزی

کمبود مواد غذایی در جمهوری آفریقای مرکزی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گزارش تفصیلی

رعب و وحشت، فضایی است که از ده ماه پیش بر جمهوری آفریقای مرکزی حاکم شده است.

قتل و سرقت، تجاوز و آدم کشی؛ آنهم در روز روشن و مقابل چشمان نیروهای نظامی «میسکا» (نیروهای بین المللی پاسداری از آفریقای مرکزی تحت امر فرانسه و اتحادیه آفریقا) به پدیده ای عادی تبدیل شده است.

در واقع، استقرار در مجموع ۶۶۰۰ سرباز آفریقایی و فرانسوی نتوانسته به توقف خشونت ها در این کشور کمکی بکند.

روزی نیست که به کسبه مسلمان اینجا حمله نشود. تاکنون دهها هزار نفر، خانه و کاشانه خود را در «بانگی» پایتخت، رها و از ترس جان خود، عازم همسایه شمالی، چاد شده اند؛ مهاجرتی ناخواسته که بازار را هم به حالت فلج درآورده است. واردات احشام از چاد و نبض بازار در دست آنهایی بوده که به اجبار کسب و کار خود را رها کرده اند. نتیجه اینکه، امروز کمبود مواد غذایی در پایتخت، محسوس است.

یک فروشنده ادویه در بازار بانگی در این مورد می گوید: «در شرایط جنگی زندگی می کنیم. همه چیز گران شده. اصلا کالایی به اینجا نمی رسد. هیچ چیز سرجایش نیست. دامدارانی که از چاد و کامرون گوشت می آوردند، دیگر کار نمی کنند. ما هم محکومیم که با این شرایط بسازیم و در این وضعیت زندگی کنیم.»

طبق برآورد سازمان ملل، نود درصد ساکنان «بانگی»در حال حاضر با یک وعده غذایی در روز سر می کنند و این در شرایطی است که با بسته شدن روز افزون فروشگاههای بزرگ، خطر وخیم تر شدن اوضاع وجود دارد.

حدود یک میلیون نفر از خانه و کاشانه خود آواره شده اند. مشکلات آوارگان و تبعات کشته شدن حداقل دو هزار نفر در این مدت، بر دوش کاترین سامبا پانزا، رییس جمهوری موقت آفریقای مرکزی سنگینی می کند.

او با تاکید بر چالش های پیش روی کشورش گفت: «مایلم تا در عرض یکماه امنیت کامل بر اکثر مناطق کشور حاکم شود. در این راه تلاش خواهم کرد. به نظرم از یک مرحله به بعد، همه در برابر اعمال خود مسئول هستند. بنابراین به آشوبگران و کسانی که درصدد ادامه اختلال بر اوضاع کشور هستند، هشدار می دهم.»

اما تنها ساعاتی پس از این موضع قاطعانه خانم رییس جمهور، گروهی بیست نفره از سربازان با حمله به جمعیت، حداقل یک نفر را به ضرب چاقو کشتند. به اعتقاد نظامیان، قربانی از اعضای «سلکا» بوده، گروهی شبه نظامی که اکثر اعضای آن مسلمانند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.