وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

اهدای خرس طلای افتخاری جشنواره برلین به کن لوچ

اهدای خرس طلای افتخاری جشنواره برلین به کن لوچ
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روز پنجشنبه و در جریان شصت و چهارمین دوره جشنواره فیلم برلین، از کن لوچ، فیلمساز برجسته بریتانیایی به پاس «یک عمر فعالیت هنری» تقدیر شد.

کن لوچ یکی از کارگردانهایی است که در آثار خود همواره به زندگی و سرنوشت افراد توجه داشته و نگاه انتقادی اش نسبت به جامعه، زبانزد اهالی سینماست.

او هنگام دریافت «خرس طلای افتخاری برلیناله» با اشاره به مشکلات امروز«اروپا»، گفت: «به نظرم در دوران تیره ای بسرمی بریم و بعضی وقتها یادآوری این نکته مشکل است. اگر چند لحظه به من فرصت بدهید تا به اروپایی ها نکته ای را گوشزد کنم چون فکر کنم اکثر حضار اروپایی باشند. نظر شما را نمی دانم ولی به نظر من ما اروپایی ها باید متحد باشیم. ما اروپایی هستیم و بنابراین باید در پی نقطه اشتراکمان بگردیم.»

این کارگردان، با اندیشه های واقعگرایانه و سوسیالیستی خود نه تنها هیچگاه به جرگه فیلمسازان «هالیوودی» نپیوسته که از منتقدان جدی آن هم بشمارمی رود.

کن لوچ ازهمان ابتدا به مشکلات اجتماعی و رنج و مشقات طبقه متوسط و کارگر بریتانیا پرداخت. بحران ایرلند شمالی، فشارهای جامعه سرمایه داری بر طبقات فرودست، و مسائلی چون مبارزه برای آزادی و یا عدالت اجتماعی، همواره در کانون توجه این فیلمساز بزرگ قرار داشته است.

آثار کن لوچ هفتاد و هفت ساله که حاصل بیش از پنج دهه فعالیت سینمایی است مجموعه ای طویل از «کتی به خانه برگرد»، «زمین و آزادی»، «سرزمین پدری»، «بادی که کشتزار جو را می لرزاند» تا «سهم فرشتگان» را در بر می گیرند.