خبر فوری

نگرانی از افزایش شمار جهادگرایان اروپایی در سوریه

نگرانی از افزایش شمار جهادگرایان اروپایی در سوریه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یک دادستان در فرانسه هشدار داد که شمار جوانان فرانسوی که در کنار گروه های شورشی اسلامگرا در سوریه می جنگند، رو به افزایش است.

دو برادر از یک خانواده مرفه فرانسوی، سال گذشته در سوریه کشته شدند.

روزنامه لیبراسیون روز پنجشنبه داستان جهادگر فرانسوی دیگری را شرح داد که با همسر و دو فرزند خردسالش برای جنگ به سوریه رفته است.

مارک ترِویدیک، دادستان ضد تروریسم فرانسوی گفت: «اوضاع هر روز بدتر می شود. اگر با دلایل این مسئله مقابله نکنیم و زنگ خطر به موقع به صدا در نیاید مشکل بزرگتر هم خواهد شد. برای مثال پدر و مادر ها می توانند با مقامات تماس بگیرند، یک فرد خاصی می تواند به آنها کمک کند و به عنوان واسطه با فرزندشان صحبت کند و به او بگوید که اسلام از او نمی خواهد که به آن طرف دنیا به جنگ برود. باید این کارها را کرد. تا کنون ما فقط به قانون ضد تروریستی متکی بوده ایم.»

وب سایت های طرفدار جهاد نقش مهمی برای جذب این جنگجویان اروپایی دارند.

تخمین زده شده است که حدود دو هزار جوان از کشورهای غرب اروپا برای جنگ با رژیم بشار اسد به سوریه رفته اند.

چند روز پیش در حمله به زندان شهر حلب در سوریه که منجر به فرار سی صد زندانی شد، احتمالا نخستین بریتانیایی که عملیات انتحاری در سوریه انجام داده است، کشته شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.