وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پذیرش استعفای نخست وزیر ایتالیا، توسط رئیس جمهور این کشور

پذیرش استعفای نخست وزیر ایتالیا، توسط رئیس جمهور این کشور
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

انریکو لتا، نخست وزیر ایتالیا روز جمعه استعفعای خود را تسلیم جورجیو ناپولیتانو، رییس جمهوری این کشور کرد.

قرار است حزب دمکرات که در حقیقت گرایش چپ میانه ایتالیا را نمایندگی می کند، به تبادل نظری فشرده بپردازد و کابینه جدید ظرف دو روز معرفی شود.

این تحولات سیاسی نسبتا سریع در ایتالیا زمانی آغاز شد که ماتئو رنزی دبیرکل حزب دمکرات که دو ماه قبل به این سمت انتخاب شد، با انتقاد از کندی اصلاحات اقتصادی و شکست سیاست های دولت ائتلافی انریکو لتا خواهان استعفای او شد.

سرانجام نشست حزب دمکرات یعنی حزب حاکم با ۱۳۶ رای موافق در برابر
۱۶ رای مخالف، ضرورت استعفای دولت انریکولتا را تایید کرد.

تحلیل گران سیاسی پیش بینی می کنند که ماموریت تشکیل کابینه جدید، از سوی رئیس جمهوری ایتالیا به خود ماتئو رنزی که شهردار شهر فلورانس نیز است محول شود.

ایتالیا درگیر بحران شدید اقتصادی و نرخ بالای بیکاری است، و مردم این کشور هنوز شناختی نسبت به ماتئو رنزی دبیرکل ۳۹ ساله حزب دمکرات ندارند و برخی حتی او را به قدرت طلبی متهم می کنند.

نخبگان سیاسی و دیگر احزاب ایتالیا نیز تحولات کنونی را شتابزده و بیشتر ناشی از مسائل درونی حزب حاکم می دانند و حتی فراکسیون اقلیت در این حزب ابتدا خواهان رای اعتماد پارلمان به انریکو لتا شده بود.