خبر فوری
This content is not available in your region

تقاضای استعفای نخست وزیر ایتالیا از رئیس جمهوری

نظرها
تقاضای استعفای نخست وزیر ایتالیا از رئیس جمهوری
اندازه متن Aa Aa

انریکو لتا، نخست وزیر دولت ائتلافی ایتالیا، قرار است که روز جمعه درخواست رسمی استعفای خود را تسلیم جورجیو ناپولیتانو، رئیس جمهوری این کشور کند.

ماتئو رنتزی، رهبر حزب چپ میانه ایتالیا، روز پنجشنبه رقیب هم حزبی اش را مجبور به اخذ تصمیم به استعفا از این مقام کرد.

تصمیم به استعفای نحست وزیر ایتالیا پس از آن است که اکثریت حزب دموکرات از آقای رنتزی حمایت کرده اند.

رهبر ۳۹ ساله بزرگترین حزب دولت ائتلافی ایتالیا، آقای لتا را در انجام اصلاحات عمده شکست خورده می داند. آقای رنتزی در دیدار با اعضای کمیته رهبری حزب دموکرات گفته است که: «ایتالیا نمی تواند در وضعیت بلاتکلیفی و ناپایداری باقی بماند. ما بر سر یک چهارراه هستیم.»

رسانه های ایتالیا احتمال داده اند که جورجیو ناپولیتانو، در صورت موافقت با این استعغا، از رهبر حزب دموکرات برای تشکیل دولت جدید درخواست خواهد کرد.

برخی از تحلیلگران مسایل سیاسی ایتالیا می گویند که آقای رنتزی به عنوان یکی از مهمترین چهره های سیاسی این کشور از حمایت صاحبان صنایع برخوردار است.

آقای رنتزی سه روز پیش تر با جمعی از اعضای انجمن صنعتگران ایتالیا دیدار داشت. در این دیدار، صاحبان صنایع از شرایط اقتصادی این کشور اظهار نارضایتی کردند. در همین حال رئیس جمهوری ایتالیا نیز با برگزاری انتخابات زودهنگام سراسری مخالف است.

منتقدان دولت آقای لتا می گویند که «۴۱ درصد جوانان در این کشور بی کار بوده و بدهی دولت نیز به بیش از ۲ تریلیون یورو رسیده است».

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.