خبر فوری
This content is not available in your region

پایان اشغال شهرداری کی یف توسط معترضان

نظرها
پایان اشغال شهرداری کی یف توسط معترضان
اندازه متن Aa Aa

بیش از بیست هزار تن از معترضان به ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین روز یکشنبه در میدان استقلال کی یف، پایتخت، گردهم آمده و باری دیگر خواستار تغییر قانون اساسی شدند.

این تظاهرات بزرگ در حالی است که همزمان با ادعای دولت مبنی بر آزادی تمامی زندانیان سیاسی، ساختمان شهرداری کی یف پس از دو ماه اشغال از سوی معترضان به مسوولان پس داده شد.

ولادیمیر ماکِینکو، نماینده دولت در امور شهر کی یف گفت: «به هر صورت، هر روز مذاکرات زنده نگه داشته شد و مجروح دیگری نداشته ایم. ما به میزانی که نیاز بود مذاکره کردیم تا وضعیت عادی شود. به نظرم امروز صلح و ثبات در اوکراین آغاز شده است و ما هر کاری را برای تداوم آن انجام می دهیم.»

اگرچه معترضان با عبور و مرور خودروها نیز در خیابان اصلی منتهی به میدان موافقت کرده اند ولی همچنان از سنگرهایشان محافظت می کنند.

یکی از تظاهرکنندگان به یورونیوز می گوید: «ما به آنچه که می خواستیم دست نیافتیم. بسیاری از مردم جان خود را از دست دادند. بسیاری ناپدید شدند. برخی هم آزاد شدند اما نه بطور کامل، چرا که حصرخانگی هم نوعی بازداشت است. به همین دلیل، به نظرم ما به آنچه می خواستیم نرسیدیم.»

سفیران نروژ و سوئیس در اوکراین نیز در میان جمعی از شهروندان پایتخت اوکراین شاهد بازگشت شرایط عادی به شهرداری بودند.

یان الودال فردریکسن، سفیر نروژ گفت: «به گمانم نگرانی زیادی در اروپا وجود دارد و نگرانی زیادی هم جامعه بین الملل را برای آنچه که ما در اینجا می بینیم متوجه خود کرده است. من کاملا مطمئن هستم که این حسن نیت (در جامعه بین المللی) وجود دارد که در وضعیت جاری باید تا حد امکان کمک کرد.»

سرجیو کانتونه، خبرنگار یورونیوز در کی یف با اشاره به بررسی اصلاح قانون اساسی در پارلمان گزارش می دهد: «گام های کوچکی در عرصه دیپلماتیک با هدف دستیابی به توافق های بزرگ سیاسی برداشته شده است. توافق های مهم سیاسی همچنان مورد بحث و بررسی است. با تشدید بحران اوکراین، این موضوع از سطح ملی به عرصه بین الملل راه یافته است. جامعه بین الملل تلاش می کند تا آتش را خاموش کند ولی راه حل بحران، در رابطه مستقیم با آنچه که در پارلمان باید روی دهد باقی است تا ترکیب دولت آتی روشن شود.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.