خبر فوری
This content is not available in your region

دست مصنوعی جدید مستقیما با اعصاب در ارتباط است

دست مصنوعی جدید مستقیما با اعصاب در ارتباط است
اندازه متن Aa Aa

پژوهشگران ایتالیایی یک دست مصنوعی ساخته اند که به فرد معلول امکان احساس تفاوت بین اشیای مختلف را می دهد.

دنیس آبو سورنسن، اهل دانمارک است و ده سال پیش دست چپ خود را در نتیجه یک تصادف از دست داد. او برای آزمایش این دست مصنوعی داوطلب شده است. دنیس آبو سورنسن می گوید: «احساس کردن اشیا پس از ۹ سال شگفت انگیز بود زیرا ناگهان، دستم با مغزم دوباره ارتباط برقرار کرد و این باورنکردنی بود.»

پزشکان بیمارستان «جملی» در رم، الکترودهای ظریفی در دو عصب زند زیرین و میانی جای دادند. وقتی پژوهشگران سیگنال های ضعیف الکتریکی به این الکترودها فرستادند، سورنسون گفت که احساس کرد انگشت های از دست داده اش حرکت می کنند، یعنی هنوز این اعصاب قادر به انتقال اطلاعات به مغز هستند. دانشمندان در دو انگشت این دست مصنوعی حسگرهایی قرار دادند تا اطلاعات را درباره آنچه انگشت های مصنوعی لمس می کنند، دریافت کنند.

سیلوسترو میسرا، دانشیار مهندسی پزشکی در دانشگاه پیزا و لوزان می گوید: «الکترودها واقعا حساسند، به این معنی که قادر به برقراری ارتباطی بسیار دقیق با دسته های عصبی هستند. این برای داشتن حس طبیعی، بسیار مهم است.»

پژوهش های مشابهی در ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی در حال انجام است.

پائولو ماریا روسینی، رییس بخش اعصاب بیمارستان «جملی» رم می گوید: «اول از همه جراح، دو عصب را در معرض دید قرار می دهد. سپس او باید این عصب را باز کند و دسته های عصبی درون را تشخیص داده و سپس الکترودها را دقیقا بین این دسته ها قرار دهد.»

با این حال پژوهشگران از این نگرانند که در بلند مدت، اعصاب آسیب ببینند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.