وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

واکنش مثبت بازارهای مالی به احتمال انتخاب ماتئو رنزی

واکنش مثبت بازارهای مالی به احتمال انتخاب ماتئو رنزی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ماتئو رنزی، رهبر حزب دمکرات ایتالیا روز دوشنبه از سوی جورجیو ناپولیتانو، رییس جمهوری این کشور مامور تشکیل دولت شده است.

آقای رنزی ۳۹ ساله، از جمله، مسئولیت سنگین تعیین وزیر اقتصاد برای ایتالیا را بر عهده دارد. اقتصاد ایتالیا مدتی است گرفتار بحران شده است. با این وجود در آستانه تعیین نخست وزیر جدید ایتالیا بازارهای مالی از خود واکنش مثبتی نشان داده اند و نرخ بهره استقراض دولتی این کشور به پایین ترین حد خود از زمان نخست وزیری سیلویو برلوسکونی رسیده است.

این نرخ در سال ۲۰۱۱ هفت و سه دهم درصد بود و در زمان نخست وزیران دیگر از جمله ماریو مونتی روند نزولی به خود گرفته و به رقم ۶.۱ درصد و دوران انریکو لتا به ۴.۶ و سرانجام در حال حاضر به رقم ۳.۶ درصد رسیده است.

ادواردو لیونی، تحلیلگر امور اقتصادی و بازار بورس در رم می گوید: «نرخ بهره استقراض ایتالیا در پایین ترین حد خود طی هشت سال اخیر قرار دارد و این بدلیل انتظارات مثبتی است که از دولت جدید وجود دارد. بازارهای مالی احتمالا نسبت به ظرفیت و صلاحیتهای آقای رنزی برای اعمال اصلاحات اقتصادی که ایتالیا به آن احتیاج زیادی دارد، اعتماد دارند.»

ماتئو رنزی در برنامه های خود برای کسب رای اعتماد به معضل بیکاری اشاره دارد. وی در نظر دارد تا با اعمال اصلاحات، گامی در جهت پایین آوردن نرخ ۱۳ درصدی بیکاری در این کشور بردارد.

احتمال انتخاب ماتئو رنزی به پست نخست وزیری ایتالیا واکنش مثبت موسسات اعتبارسنجی را نیز در پی داشته است. اخیرا موسسه مودی اعلام کرد چشم انداز اقتصادی ایتالیا را از منفی به با ثبات تغییر داد.

باید دید در چنین زمینه نسبتا مساعدی آقای رنزی موفق خواهد شد قدمی در راه کاهش بدهی های دو هزار میلیارد یورویی ایتالیا و رشد قابل قبول تولید ناخالص داخلی این کشور بردارد.