وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

چند شهر اوکراین به تسخیر مخالفان درآمد

چند شهر اوکراین به تسخیر مخالفان درآمد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مخالفان دولت اوکراین کنترل ساختمان های دولتی را در چندین شهر در اختیار گرفتند.

در شهر لویو، مقر پلیس، ساختمان دادستانی و سایر اماکن دولتی در اختیار مخالفان قرار گرفته و کنترل شهر از دست نیروهای امنیتی خارج شده است.

در همین حال سرقت مقدار قابل توجی اسلحه و مهمات از اماکن نظامی به نگرانی از تشدید خشونت ها دامن زده است.

یکی از شهروندان لویو می گوید: «ما از اقدامات تند مخالفان پشتیبانی می کنیم و بر این باوریم که به روش های دیگر نمی توانیم حکومت را به شنیدن خواسته هایمان وادار کنیم. تظاهرات مسالمت آمیزی که تا کنون داشته ایم هیچ تاثیری بر ویکتور یانوکوویچ نداشته اند، بنابراین چاره دیگری نداریم.»

حمله مخالفان به مقر پلیس در این شهر خسارت های زیادی به جا گذاشته و برخی اسناد محرمانه از بین رفته یا ربوده شده اند.

خبرنگار یورونیوز از لویو می گوید: «مقر پلیس اکنون به این شکل درآمده است. مخالفان کنترل پلیس محلی و دادستانی را در اختیار گرفته اند و بیش از پانصد اسلحه از انبار ربوده شده. هیچکس نمی داند با وجود این اسلحه ها چه اتفاقی خواهد افتاد.»

در شهر لوتسک هم همین شرایط حاکم است.

تعدادی از نیروهای امنیتی سلاح خود را زمین گذاشتند و به صف مخالفان پیوستند، در حالی که برخی دیگر نیز بدون مقاومت محل کار خود را ترک کردند.

بسیاری از ساختمان های دولتی به تسخیر معترضان درآمده و برخی از مقامات، از جمله فرماندار که حاضر به ترک محل کار خود نشده بود توسط مخالفان دستگیر شد.

با این وجود، هیچ خشونتی نه از طرف معترضان و نه از طرف نیروهای امنیتی در این شهرها گزارش نشده است.