خبر فوری
This content is not available in your region

بحران اقتصادی اوکراین را تهدید می کند

نظرها
بحران اقتصادی اوکراین را تهدید می کند
اندازه متن Aa Aa

ناآرامی ها و تحولات در اوکراین که منجر به برکناری ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری این کشور از قدرت شد موجبات ناخشنودی روسیه متحد اوکراین را فراهم آورده است. تا جایی که اعطای بسته دو میلیارد دلاری کمک مالی این کشور به اوکراین به حالت تعلیق درآمد. پیش از این اوکراین سه میلیارد دلار کمک مالی از روسیه دریافت کرده بود.

در نتیجه اوکراین برای بازپرداخت بدهی ۱۳ میلیارد دلاری خود دچار مشکلات عدیده ای خواهد شد.

نمایندگان کشورهای جمهوری چک، لهستان، اسلوواکی و مجارستان که گروه موسوم به ویژگراد را تشکیل می دهند روز دوشنبه مراتب نگرانی خود را نسبت به اوضاع اقتصادی اوکراین اعلام داشتند. این گروه در زمینه همکاری های اقتصادی، سیاسی و امنیتی با اوکراین و روسیه همکاری دارد.

رادوسلاو سیکورسکی، وزیر امورخارجه لهستان در این رابطه می گوید: «اوکراین با روسیه قراردادی در زمینه خرید اوراق قرضه دولتی دارد امری که می تواند به برقراری ثبات در این کشور کمک کند و اعتقاد دارم این به نفع روسیه نیز است. اما لهستان همانند همه اعضای گروه ویژگراد یکی از اعضای صندوق بین المللی پول است. این نهاد با توجه به سفارشات ما درباره اعطای کمک مالی و مساعدت در امور اقتصاد کلان با این کشور وارد مذاکره خواهد شد.»

پیش از این صندوق بین المللی پول اعلام کرده بود یکی از شرایط اعطای کمک مالی به اوکراین اعمال اصلاحات اساسی اقتصادی در این کشور است.

فاصله گرفتن اوکراین از مهمترین متحد اقتصادی خود یعنی روسیه می تواند به بحران اقتصادی در این کشور دامن زند. روسیه واردکننده ۲۵ درصد محصولات اوکراین است. از سوی دیگر روسها صاحب بیشترین سرمایه گذاری در این کشور هستند.