وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

اوکراین؛ اشک و اندوه برای قربانیان اعتراضات یا خطر تجزیه کشور؟

اوکراین؛ اشک و اندوه برای قربانیان اعتراضات یا خطر تجزیه کشور؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پایتخت نشینان اوکراین با انبوهی از گل در میدان استقلال کی یف، یاد دهها مخالف دولت را که در جریان اعتراضات کشته شدند گرامی می دارند و این میدان را ترک نمی کنند.

تغییرات بنیادینی که خواست آنان بود شروع شده است اما همزمان تهدید جدیدی علیه تمامیت ارضی کشورشان جوانه زده است و آن امکان تجزیه و جدایی مناطقی از شرق و خصوصا شبه جزیرۀ خودمختارِ کریمه از اوکراین است.

اولکساندر تورچینوف، رئیس جمهوری موقت اوکراین نسبت به تحقق چنین تهدیدی هشدار داده است.

ناوگان روسیه در بندر سواستوپولِ شبه جزیره کریمه مستقر است، جایی که اغلب ساکنان روسی زبان آن خود را نه یک اوکراینی که روس می دانند. سواستوپول مهمترین پایگاه نظامی و دریایی روسیه در دریای سیاه شمرده می شود.

بسیاری از ساکنان سواستوپول همچون دیگر شهرهای کریمه و نیز شهرهایی در شرق اوکراین، از حامیان سرسخت روسیه و ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده و تحت تعقیب اوکراین هستند.

چند نماینده روسیه روز دوشنبه با سفر به سواستوپول از طرح مسکو برای اعطای گذرنامه روسیه به ساکنان کریمه خبر دادند، خبری که نشان از خشم کاخ کرملین نسبت به تغییرات جاری در اوکراین دارد، تغییراتی ژئوپولیتیکی که به احتمال زیاد روابط غرب و روسیه را در روزهای آتی پرچالش خواهد ساخت.

روسیه برغم اینکه از وقایع جاری اوکراین ناخشنود و عصبانی است اما دخالت نظامی در مناطق مرزی اوکراین را مردود دانسته است.

در پی فروپاشی دولت آقای یانوکوویچ، دولت روسیه گفته است موضوع صدور گاز طبیعی ارزان قیمت و نیز وام ۱۵میلیارد دلاری روسیه به کی یف را مورد بررسی مجدد قرار می دهد.

در فقدان حمایت مالی روسیه، اکنون بر اتحادیه اروپا و آمریکا خواهد بود تا به کمک اقتصاد نابسامان اوکراین بشتابند و از مخالفانی که به امید ادغام بیشتر در اتحادیه اروپا و غرب به خیابانها آمدند، حمایت کنند.