خبر فوری

هواداران روسیه در کریمه خواستار استقلال این شبه جزیره از اوکراین شدند

هواداران روسیه در کریمه خواستار استقلال این شبه جزیره از اوکراین شدند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تصمیم روز پنجشنبه پارلمان جمهوری خودمختار کریمه در خصوص برگزاری همه پرسی در زمینه استقلال این شبه جزیره از اوکراین در حالی صورت گرفت که ده ها مرد مسلح با حضور در ساختمان پارلمان کریمه در شهر سیمفروپل و به اهتزاز در آوردن پرچم روسیه کنترل آن را در دست گرفتند.

این اقدام زنگی خطری برای کی یف محسوب می شود که پیشتر به مسکو هشدار داده بود تا اقدام به جابجایی نیروهای نظامی خود در شبه جزیره کریمه نکند.

در همین حال در خارج از ساختمان پارلمان صد ها تن از حامیان جدایی کریمه از اوکراین تجمع کرده و شعارهای در حمایت از روسیه و کریمه مستقل سر می دادند.

یکی از طرفداران استقلال کریمه گفت: «من موافق استقلال هستم. موافق استقلال کریمه و مخالف فاشیسم. درست نیست برخی به جای ما تصمیم بگیرند. آنها قدرت را مصادره کردند. ما یاتسنیوک یا تورچینف را انتخاب نکرده ایم.»

یکی دیگر از هواداران جدایی کریمه افزود: «من فکر می کنم باید فورا همه پرسی برگزار کنیم. فورا باید فراخوان رفراندم داد. دو ماه بعد دیر است و دیگر معنایی ندارد.»

سوال همه پرسی استقلال کریمه از رای دهندگان این است که آیا با خودمختاری جمهوری کریمه و حاکمیت اوکراین بر آن موافقند؟

همانطور که خبرنگار یورونیوز در کریمه می گوید: «همه پرسی استقلال کریمه، این منطقه خودمختار اوکراین را به صحنه بازی شطرنج میان مسکو و کی یف تبدیل کرده است. با توجه به نقش احتمالی روسیه در اوج گیری تمایلات جدایی طلبانه در این منطقه، هنوز معلوم نیست کی یف چه چاره ای برای حل بحران کریمه خواهد اندیشید.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.