خبر فوری

اعلام حکم ممنوعیت فعالیت حماس در کشور مصر

اعلام حکم ممنوعیت فعالیت حماس در کشور مصر
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دادگاهی در قاهره روز سه شنبه، فعالیت گروه شبه نظامی حماس در مصر را ممنوع اعلام کرد.

روابط مصر با حماس که شاخه فلسطینی گروه اخوان المسلمین محسوب می شود، از ماه ژوئیه گذشته و زمان سرنگونی محمد مرسی، بشدت رو به وخامت گذاشته است.

سمیر صبری، وکیل شاکیان این پرونده می گوید: «دادگاه دستور داده که دفاتر حماس در کشور تعطیل شود و تمام معاملات با این گروه به حالت تعلیق درآید. در نتیجه این حکم، حضور اعضای گروه حماس در کشور مصر از این لحظه غیرقانونی است و می توان آنها را بازداشت کرد.»

رهبران دولت موقت مصر معتقدند که حماس نقش مهمی در وقوع شورش شبه نظامیان در مناطق شمالی شبه جزیره سینا داشته است یعنی منطقه ای که در آنجا مصر با غزه و اسرائیل هم مرز است.

در واکنش به این خبر، سامی ابو زهری، سخنگوی حماس گفت: «این یک تصمیم غیرقابل قبول است که نشان دهنده ارتباط میان تصمیم گیرندگان مصر با اسرائیل است. چنین تصمیماتی قبل از هر چیزی به اعتبار مصر و جایگاه این کشور آسیب وارد می کند و باعث می شود مصر در موضوع فلسطین منزوی شود.»

در پی برکناری محمد مرسی و سرکوب اعتراضات طرفداران اخوان المسلمین در قاهره، حمله به پلیس و ارتش این کشور بویژه در مرز اسرائیل و در شبه جزیره سینا افزایش یافته است.

مقامات مصری در ماه های اخیر بسیاری از تونل های زیر مرز مصر و غزه را تخریب کردند. این تونل ها توسط فلسطینیان غزه برای قاچاق طیف گسترده ای از کالاها از جمله بنزین و دارو استفاده می شد.

گروه اخوان المسلمین در زمان ریاست جمهوری آقای مرسی حامی قدرتمند او محسوب می شد و آقای مرسی و تعدادی از رهبران این گروه هم اکنون در بازداشت بسر می برند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.