خبر فوری
This content is not available in your region

روند گاز روسیه به اروپا ادامه دارد

نظرها
روند گاز روسیه به اروپا ادامه دارد
اندازه متن Aa Aa

بدنبال بحران اوکراین، بهای گاز طبیعی در بازارهای اروپا ده درصد افزایش یافته است.

روسیه دارای حدود بیست درصد ذخائر گاز طبیعی جهان است. در گذشته، اختلال در تحویل گاز روسیه به اروپا از طریق خاک اوکراین، منجر به ایجاد بحران در چند کشور اروپایی، از جمله تعطیل صنایع، مدارس و بیمارستانها شد.

با وجود این، اظهارات کمیسر اتحادیه اروپا ، گونتر اوتینگر در ارتباط با زمستان ملایم سال جاری، قدری از التهاب بازار کاست: “در حال حاضر برای اتحادیه اروپا جای نگرانی نیست. روند گاز به خانه ها و صنایع بخوبی جریان دارد. ذخائر ما نسبت به سال گذشته بیشتر است.”

بیش از سی درصد نیاز گاز در اروپا توسط روسیه تامین می شود. شش کشور اتحادیه اروپا صد در صد نیاز خود را از روسیه وارد می کنند. آلمان چهل درصد نیاز خود را از این کشور ابتیاع می کند.

در این میان، اما، روسیه بیشتر محتاج بازار اروپاست زیرا پنجاه درصد درآمد ناخالص روسیه از صادرات گاز این کشور در اروپا عاید می شود.

یکی از کارشناسان مرکز مطالعات اروپایی می گوید: “هشتاد درسد صادرات گاز روسیه به اتحادیه اروپاست. روسیه گزینه دیگری ندارد. علاوه بر این، بازار انرژی و سوخت اروپا بیشتر از گذشته ادغام شده است. در حال حاضر، ذخائر گاز در اروپا در معرض خطر نیست.”

در این میان خبر رسیده که روسیه تخفیف بهای گاز به اوکراین را لغو کرده است. این مبلغ از طرف اتحادیه اروپا به اوکراین داده خواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.