وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

مهلت یک روزه «نیروهای وابسته به روسیه» به نظامیان اوکراینی

مهلت یک روزه «نیروهای وابسته به روسیه» به نظامیان اوکراینی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نیروهای مسلحی که دست کم از روی لباسشان نمی توان وابستگی آنها را تشخیص داد بسیاری از پادگانهای نظامی از جمله یک ایست بازرسی مرزی را در شبه جزیره کریمه به اشغال خود درآورده اند.

اوکراین می گوید که این نیروها که وابسته به روسیه هستند به نیروهای نظامی اوکراین تا سحرگاه سه شنبه فرصت داده اند که سلاح های خود را زمین بگذارند و تسلیم شوند. البته یک سخنگوی دولت روسیه این اتهام را رد کرده است.

دولت اوکراین همچنین از مستقر شدن شمار بیشتری از سربازان روس در بخش اوکراینی مرز کریمه و روسیه خبر داده است.

با وجود سنگین شدن حضور نظامی هر دو طرف، هنوز درگیری رخ نداده است.

روسیه که دولت جدید اوکراین را به رسمیت نمی شناسد دلیل حضورش در منطقه کریمه را «خطر ملی گرایان اوکراینی» برای مردم این شبه جزیره اعلام کرده است.

شبه جزیره کریمه یک جمهوری خودمختار متعلق به اوکراین است که پارلمان و دولت مستقلی دارد و از نظر سیاسی همواره به روسیه نزدیک بوده است. روسیه بر اساس توافق دوجانبه ای که با دولت اوکراین امضا کرده است از دو دهه قبل در آبهای اطراف شبه جزیره کریمه ناو جنگی مستقر کرده است.

حدود شصت درصد مردم کریمه روس تبار هستند. اوکراینی تبارها و تاتارها که اغلب مسلمان هستند، اقلیتهای عمده نژادی در این منطقه محسوب می شوند.

تنش در اوکراین منحصر به شبه جزیره کریمه نیست. اوکراینیهای حامی روسیه در شهر اودسا در اعتراض به حاکمان جدید اوکراین به خیابانها آمدند.
زمانی که شماری از آنها تلاش کردند که ساختمان فرمانداری محلی را اشغال کنند نیروهای پلیس ضدشورش وارد عمل شدند و درگیریهایی رخ داد.

از سه روز قبل در ساختمان فرمانداری محلی شهر دونتسک، به جای پرچم اوکراین، پرچم روسیه برافراشته شده بود.

در روز دوشنبه حامیان روسیه طبقه اول این ساختمان را به اشغال خود درآوردند.

ساکنان شرق اوکراین به طور تاریخی به نزدیکی با روسیه تمایل داشته اند، در حالی که مردم غرب عمدتا طرفدار نزدیکی به اروپا و دور شدن از نفوذ روسیه هستند.