خبر فوری
This content is not available in your region

پیامدهای اقتصادی جدا شدن کریمه از اوکراین

نظرها
پیامدهای اقتصادی جدا شدن کریمه از اوکراین
اندازه متن Aa Aa

پیامدهای اقتصادی مهمی در ارتباط با جدایی جمهوری خودمختار کریمه از اوکراین وجود دارد.
اقتصاد منطقه بشدت وابسته به گردشگری است. شبه جزیره ای که در شمال ساحل دریای سیاه، تابستانها پذیرای گردشگران روسی و اوکراینی است. سال گذشته حدود شش میلیون گردشگر به کریمه سفر کردند.

تولید ناخالص داخلی کریمه در سال 2012 میلادی سه میلیارد یورو بود که شصت درصد آن از بخش سرویس و خدمات، شانزده درصد از بخش صنعت و ده درصد از بخش کشاورزی حاصل شده است.

تولیدات بخش کشاورزی در کریمه بیشتر بر تولید شراب متمرکز است. منطقه ای که با جمعیت بیش از دو میلیون نفر، برای ابتدایی ترین مایحتاج خود حتی مواد غذایی چون گوشت و شیر به اوکراین وابسته است.

اما مهمترین وابستگی این شبه جزیره به سرزمین اصلی، اوکراین به آب آشامیدنی، برق و گاز مربوط می شود. وابستگی که با جدایی کریمه مشخص نیست چگونه با آن مواجه خواهند شد. هشتاد درصد آب آشامیدنی و برق مصرفی در کریمه از اوکراین تامین می شود و 65 درصد گاز مورد نیاز در این منطقه هم از اوکراین می آید.

شبه جزیره ای که تنها توسط باریکه ای در شمال به اوکراین متصل است و 63 درصد از بودجه سالانه خود را از دولت اوکراین دریافت می کند. البته روسیه سالانه صد میلیون دلار برای حفظ ناوگان خود در ساحل دریای سیاه در کریمه به اوکراین می پردازد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.